Vláda do konce týdne o OKD nerozhodne

Úřad vlády Wiki

Vláda se sejde až v pondělí. Skončí OKD v insolvenci? Foto: wikipedia.org

Vláda do pátku v otázce OKD neučiní žádný krok, sejde se až na pravidelném zasedání příští pondělí. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Nevyloučil však, že do konce týdne proběhne další jednání s vlastníky firmy.

Majitelé OKD, skupina Ad Hoc Group (AHG), již v pondělí uvedli, že vedení firmy zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci černouhelné firmy.

Čtěte také:
Mládek: Diskuse s OKD není uspokojivá
Pelikán hájí návrh speciální insolvence

Stále jsou otevřeny úplně všechny možnosti. To znamená společná dohoda, odkup, insolvence i třeba znárodnění,” uvedl Mládek. Právě znárodnění označil již dříve jako nejlepší způsob řešení krize OKD Zeman. Mládek dodal, že vláda udělá vše pro to, aby OKD fungovala dále i v případné insolvenci. Prezident Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjádřil názor, že by se vláda neměla nechat vydírat vlastníkem OKD, který podnik vytuneloval.

Zatím nemáme ani náznak toho, kam se mohou jednání ubírat. Připravujeme se na variantu insolvence, které vláda otevírá dveře,” řekl v reakci mluvčí AHG Roman Pařík.

Mládek zopakoval, že v případě společného podniku AHG po státu mimo jiné požadovala, aby na sebe vzal závazky ve výši 15,5 až 19 miliard korun. „Druhá varianta je, že odejdou a prodají státu aktiva, která mají. Dali nám ale nabídku, která mě zaskočila. Očekával jsem, že třeba řeknou, že za korunu prodají akcie a za 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun) pohledávky. Oni nám ale řekli, že nám za 120 milionů eur prodají akcie, o kterých všichni víme, že jsou bezcenné,” dodal ministr.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) novinářům po jednání vlády řekl, že vláda nyní žádnou nabídku na převzetí OKD dávat nebude. „Není to na pořadu dne,” uvedl vicepremiér. To, zda je dohoda s AHG možná, komentovat nechtěl. „Nechceme akceptovat žádná ultimáta, jde o privátní společnost,” podotkl. Myslíme si, že bilance OKD není špatná, ale je zatížena garancemi za dluhy jejích majitelů. Pokud by o ně byla očištěna, tak si myslím, že může celkem slušně fungovat,“ dodal.

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Insolvence znamená konec těžby
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé