Doba čtení:2 m, 16 s
Premiér Andrej Babiš. Foto: vlada.cz

Vláda včera přerušila jednání o zprávě, podle které by měly být letos na sanace a rekultivace po bývalé hornické a hutnické činnosti vypsány veřejné zakázky v hodnotě přes miliardu korun.

Podle návrhu harmonogramu, který ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu vypracovalo ministerstvo financí, se letos počítá se zadáním sedmi veřejných zakázek o předpokládané hodnotě 231,1 milionu korun pro severozápadní Čechy a se zadáním šesti veřejných zakázek o předpokládané hodnotě zhruba 808 milionů korun pro Moravskoslezský kraj.

Bývalá vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) loni v září rozhodla o navýšení objemu peněz určených na řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji. Stát na ně celkem dá 18 miliard korun, což je o tři miliardy více, než plánoval ve vládním usnesení z roku 2002, které do té doby platilo.

Čtěte také:
Jablka nahradila uhlí
Už jste pili víno z lomu?

Meziresortní komise, která ekologické škody před privatizací na severu Čech řeší, do konce loňského roku posoudila, schválila a doporučila k realizaci 354 projektů. Předpokládané finanční náklady jsou zhruba 15,5 miliardy korun. U 221 hotových projektů byly reálně vyčerpány 9,9 miliardy korun, do 31 projektů, na nichž se pracuje, půjde 2,4 miliardy korun.

K dokončení financování realizovaných projektů je podle MPO třeba ještě 0,8 miliardy korun. Odhad finanční částky potřebné na projekty schválené komisí a projektů schválených dosud pouze na zpracování projektové dokumentace, u kterých nebyl vybrán zhotovitel, je 2,2 miliardy korun.

V Moravskoslezském kraji bylo podle ministerstva na revitalizaci reálně k dispozici 19,75 miliardy korun. Částka 21 miliard korun schválená vládou v roce 2009 byla v roce 2010 ponížena o miliardu Kč financováním ekologických akcí po těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem. Použití dalších 250 milionů korun loni vláda odsouhlasila pro objekt bývalých oceláren Poldi Kladno.

Meziresortní komise pro řešení revitalizace Moravskoslezského kraje ke konci loňského roku posoudila, schválila a doporučila k realizaci 292 projektů. Předpokládané finanční náklady jsou zhruba 22,5 miliardy korun. U 158 hotových projektů byly reálně vyčerpány 9,5 miliardy korun, u 38 projektů v realizaci 2,2 miliardy korun. Odhad finanční částky potřebné k dofinancování dalších 92 projektů schválených meziresortní komisí, u kterých nebyl vybrán zhotovitel, činí přes devět miliard korun.

Vzhledem ke skutečnosti, že předpokládaná hodnota dosud schválených projektů výrazně přesahuje finanční prostředky vyčleněné vládou na revitalizaci Moravskoslezského kraje, navrhujeme uložit ministryni financí a ministru průmyslu a obchodu zpracování popisu priorit realizace dosud schválených projektů programu revitalizace Moravskoslezského kraje a následné rozdělení projektů do těchto priorit,“ uvedlo v materiálu MPO.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa