Doba čtení:2 m, 12 s
Veverková Helena
Předsedkyně Hospodářské a sociální rady Mostecka Helena Veverková. Foto: HSRM

Rozhodnutí vlády o ukončení těžby na lomu ČSA ještě prohloubí problémy regionu. Dramaticky se zvýší nezaměstnanost, přibude patologických jevů. Vláda přitom nemá žádný plán, jak Mostecku pomoci. Serveru iUHLI.cz to v rozhovoru řekla předsedkyně Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) Helena Veverková.

Co přinese rozhodnutí vlády o limitech v nejbližších letech regionu?

Ekonomické a sociální problémy. Především další nárůst již tak nejvyšší dlouhodobé nezaměstnanosti, odchod schopných a pracovitých občanů, především mladých, kteří zde neuvidí žádnou dlouhodobou perspektivu. Odchod těchto lidí povede k dalšímu poklesu šancí získat nové investory, protože zde nebudou požadovaní kvalifikovaní pracovníci. Zásadní pokles příjmů na Mostecku se velmi významně dotkne také všech služeb. Další pokles cen bytů povede k příchodu dalších nepřizpůsobivých obyvatel a k růstu už tak vysoké kriminality a dalších sociálně patologických jevů jako je prostituce, výroba a užívání omamných látek, lichva a gambling.

Čtěte také:
Neslibuj a konej, vzkazuje Mostecko Sobotkovi
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí

Věříte tomu, že ministři do poloviny příštího roku pro horníky vymyslí nějaký plán „B“?

Velmi ráda bych věřila, ale nevěřím. V podstatě všechny výše uvedené problémy řešíme od založení Hospodářské a sociální rady Mostecka v roce 1999. Nezaměstnanost se na Mostecku pohybovala v letech 2001 až 2002 kolem 21 procent, v případě ukončení těžby na lomu ČSA se vrátíme na podobná čísla. Za poslední roky byla přijata řada opatření a usnesení vlády ve prospěch našeho regionu, že ale na rozdíl od usnesení vlády o limitech z roku 1991, většinou naplňována nejsou. Převážná většina problémů je stejná, jako v roce 2000. Proto jsem pesimista.

Jestli vláda rozhodla o zániku 6000 pracovních míst, ať jasně sdělí, jak je nahradí

Má HSRM nějaký plán, jak na rozhodnutí vlády o limitech zareaguje? Podniknete v brzké době nějaké kroky?

HSRM zveřejnila výzvu vládě České republiky „ Mostecko: nenecháme se odpískat“. Výzvu je možno podpořit do konce listopadu 2015. V současné době máme přes 3700 podpisů a doufám, že jí do konce měsíce ještě řada občanů podpoří. V novém roce chceme pana premiéra o výsledcích informovat. Jasně říkáme, že jestli vláda administrativně a v rozporu s platnou legislativou, rozhodla o zániku asi 6000 pracovních míst v regionu, tak chceme, aby také jasně sdělila, jak tato místa dlouhodobě nahradí, jakou dává Mostecku perspektivu a jaké finanční prostředky do regionu bude dlouhodobě směrovat. Chceme spolupracovat na tvorbě „Koncepce hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje“ a velmi pozorně budeme sledovat periodické vyhodnocování plnění cílů a opatření Státní energetické koncepce.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek obhajuje vládní řešení limitů
Analytici: Vláda zvolila kompromis

Dejet lidem na Mostecku peníze