Vláda zřejmě zruší poplatek za zelené zdroje

Celkové náklady na podporu obnovitelných zdrojů v Česku byly loni 47 miliard korun. Zhruba 20 miliard z nich platí spotřebitelé, dalších 27 miliard jako přímou podporu dává vláda. Většina peněz jde do kapes provozovatelům solárních elektráren.
Foto: pixabay.com

Vláda Petra Fialy (ODS) zřejmě dočasně zruší poplatek za obnovitelné zdroje, který každý rok platí domácnosti a podniky. Jde zhruba o dvacet miliard korun. Chce tím odběratelům pomoci zvládnout vysoké účty za elektřinu.

Podobnou věc schválil už minulý rok na podzim předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO). Fialova vláda však toto rozhodnutí odmítla s tím, že jde o příliš plošnou úlevu. Nyní je však zřejmě vše jinak, napsaly Hospodářské noviny.

„Mělo by se jednat o odpuštění poplatku na rok 2022 a také na rok 2023. Bylo nám řečeno, že by návrh mohl být účinný už od začátku října,“ říká zdroj HN, který je o jednání na ministerstvu průmyslu a obchodu detailně informován.

Úsporný tarif přinese slevu až 9 tisíc korun

To, že se na odpuštění poplatků na obnovitelné zdroje intenzivně pracuje, potvrdily HN další tři na sobě nezávislé zdroje. Podle jednoho z nich je ve hře několik variant – od úplného odpuštění poplatku, který je pravděpodobnější, přes jeho poměrné snížení.

Poplatek na obnovitelné zdroje platí spotřebitelé v rámci regulované složky elektřiny. U domácností je zastropován na495 korunách za megawatthodinu. Více než polovina tuzemských domácností využívá elektřinu jen na svícení a běžné domácí spotřebiče. Průměrná spotřeba elektřiny je u nich asi 1,7 MWh ročně, takže by ušetřily 842 korun. U firem je poplatek nižší, vypočítává se podle rezervovaného příkonu.

Firmy i domácnosti chtějí bezpečnou a levnou elektřinu

Celkové náklady na podporu obnovitelných zdrojů v Česku byly loni 47 miliard korun. V úvodu zmíněných 20 miliard z nich platí spotřebitelé, dalších 27 miliard jako přímou podporu dává vláda.

Vláda se pokouší připravovanými kroky zákazníkům ulevit v době extrémně drahých energií. Hlavně v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a nyní i omezování dodávek plynu do Evropy ze strany ruského monopolního dodavatele Gazprom ceny raketově vystřelily vzhůru. Megawatthodina elektřiny na příští rok stojí na pražské energetické burze 240 eur, což je pětkrát více než na začátku minulého roku. Plyn se pak prodává zhruba za 120 eur, osminásobek průměru roku 2020.