Doba čtení:1 m, 24 s
Naposledy v březnu se podařilo švédské společnosti Vattenfall uzavřít dohodu s německou vládou o náhradě škody za uzavřené jaderné bloky ve výši 1,4 miliardy eur. Foto: wikipedia.com

Provozovatelé evropských jaderných a uhelných elektráren, které mají být předčasně odstaveny kvůli snižování emisí či politickým rozhodnutím požadují odškodnění v řádu stovek miliard eur. Využívají k tomu tzv. energetickou chartu, která vznikla v roce 1994 a měla zajistit bezpečné dodávky energií v době po rozpadu Sovětského svazu.

Kromě nepřipravené energetické infrastruktury a odporu části veřejnosti i politiků to může být další zásadní překážka pro rychlý přechod na obnovitelné zdroje energie, jak jej požaduje Evropská komise ve svém plánu Fit for 55, napsal Týdeník HROT.

Čtěte také:
Proč je kolem plakátové kampaně proti Zeleným v Německu takový rozruch?
Obří větrný podvod jde v Německu k soudu

Původním cílem energetické charty byla ochrana zahraničních investic v energetickém sektoru, zejména v postsovětských zemích. Nyní ji ale používají energetické firmy, které chtějí vysoudit na členských zemích EU vysoké odškodnění za předčasné uzavírání jaderných a uhelných elektráren. Celkem by mohlo jít o částku 1,3 bilionu eur do roku 2050.

Naposledy v březnu se podařilo švédské společnosti Vattenfall uzavřít dohodu s německou vládou o náhradě škody za uzavřené jaderné bloky ve výši 1,4 miliardy eur. Další spor vede německá společnost RWE s nizozemskou vládou u arbitrážního soudu o dvě miliardy eur, protože má do roku 2030 odstavit uhelný zdroj bez náhrady. Ze stejného důvodu žaluje zemi tulipánů i německá firma Uniper.

Evropská komise by proto ráda tento mezinárodní arbitrážní mechanismus změnila. Souhlasit by ale muselo všech 53 členů. Úpravy blokuje například Kazachstán nebo Japonsko.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa