Vrah je zahradník

komentare_iuhli_800x600U špatné detektivky odhalí zkušený divák vraha už v prvních minutách. Zbytek filmu už se potom nudí, aby si v závěru pouze potvrdil svůj dobrý odhad. Podobně špatný film připomínají i studie, které s železnou pravidelností označují za masového vraha současnosti uhlí.

Znečištění ovzduší způsobené uhelnými elektrárnami zapříčiní každý rok předčasnou smrt téměř 23 tisíc Evropanů, uvádí zveřejněná studie, na níž se podílela mimo jiné německá pobočka Světového fondu na ochranu přírody. V České republice podle ní každoročně v této souvislosti předčasně zemře 570 lidí, přičemž 460 z nich prý mají na svědomí zahraniční elektrárny.

Čtěte také:
Sedm největších problémů obnovitelných zdrojů
Britský poradce: Větrná a solární energie je plýtvání

Hrůza, tenhle masakr přece musíme okamžitě zastavit, řekne si nejspíš při čtení těchto informací obyčejný člověk. A o to přesně autorům podobných studií, a ještě více těm, kteří je platí, jde. Pokud se totiž uzavřou uhelné elektrárny, bude třeba elektřinu a teplo vyrábět jiným způsobem. A na tom někdo vydělá pořádný balík. Například jen na veřejné podpoře obnovitelných zdrojů energie v České republice bylo již vyplaceno 205 miliard korun.

Nikdo soudný pochopitelně netvrdí, že je uhlí čistým zdrojem. Při jeho spalování pochopitelně ke znečištění ovzduší dochází. Je zde ovšem hned dvojí velké ale. Těžaři i vlastníci uhelných elektráren investovali a stále investují obrovské finanční prostředky do ekologizace provozů, čímž se oproti minulosti dopad na životní prostředí dramaticky snížil. Další velké peníze platí prostřednictvím emisních povolenek.

Druhá podstatná věc se týká toho, kdo je vlastně klíčovým znečišťovatelem a tím i s nadsázkou řečeno „vrahem“ zmíněných obětí. Dvouletý průzkum Zdravotního ústavu v Ostravě ukázal, že na znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji se v kraji 27,5 procenty podílejí polské zdroje, 24,5 procenta místní doprava a 19 procenty lokální vytápění. Průmysl s energetikou jen necelými 17 procenty.

Jak vidíte, na rozdíl od studie zmíněné v úvodu tohoto komentáře, nejsou výsledky zdaleka tak jednoznačné. Asi nejlepší odpovědí tak je, že jde o kolektivní vinu. Z toho však bombastické novinové titulky neuděláte. Lepší je přece napsat, že vrah je zahradník, tedy pardon, v tomto případě vlastně uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Uhelná švartna jako šperk
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta