Vyčistili nakládací zásobník

Opatření proti nebezpečnému uhelnému prachu vydává takzvaná protiprašná komise. Ilustrační foto: Vršanská uhelná, Tomáš Malý

Doma by se tomu řeklo generální úklid, ale něco podobného panuje i v provozech Vršanské uhelné. Konkrétně v nakládacím zásobníku absolvovali čištění takzvanou mokrou cestou v sobotu 13. května.

Obvykle se podobné čištění dělá dvakrát ročně, vždy je směřováno na dobu odstávek na jaře a na podzim. Tentokrát jsme využili odstávky elektrárny v Počeradech. Znamená to kompletní vystříkání všech prostor od stropu až po nejnižší části, včetně dopravníků, konstrukcí i oken,“ vysvětlil Jindřich Bittner, zástupce vedoucího úseku uhlí Vršany.

Čtěte také:
Hnědé uhlí vystřídají turisté
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

Letos poprvé úsek využil služeb hasičů a báňských záchranářů, až doposud si tyto práce zajišťoval vlastními silami. „Důvod je jednoduchý, v nejvyšších patrech nakládacího zásobníku se jedná o riziková místa, proto jsme raději využili jejich služeb a zkušeností. Obvykle se čištění stihne během jednoho dne, většinou za dvanáct hodin,“ doplnil Bittner. Čištění mokrou cestou neznamená jen úklid pracoviště, kde se nakládají železniční soupravy, které vršanské uhlí odvážejí k zákazníkům. Jde také o preventivní opatření proti nebezpečnému uhelnému prachu. Další opatření proti prašnosti vydává takzvaná protiprašná komise, která se schází dvakrát ročně.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme