Doba čtení:2 m, 11 s
K incidentu zřejmě došlo v důsledku přetlaku a prasknutí segmentu potrubí pro přepravu LNG, což vedlo k rychlému vzplanutí LNG a uvolnění a vznícení oblaku par zemního plynu. Odborníci ale upozorňují, že přetlaku měly zabránit bezpečnostní systémy. Foto: Freeport LNG Development

Dne 8. června došlo ve zkapalňovacím závodě a exportním terminálu společnosti Freeport LNG na texaském ostrově Quintana Island k výbuchu. Podle některých zdrojů může za výbuchem stát ruská vojenská zpravodajská služba GRU.

Vývoz amerického LNG je pro Rusko dlouhodobě prioritním zájmem, který ruský prezident Vladimir Putin považuje za prostředek, jímž mohou Spojené státy podkopat ruskou dominanci na evropském trhu s plynem, napsal server msn.com.

Podle jednoho ze zdrojů vyšetřuje příčinu výbuchu FBI. V odpovědi na otázku, zda se FBI a její kybernetická divize podílí na vyšetřování, FBI sdělila listu Washington Examiner: „Nemůžeme potvrdit ani vyvrátit existenci vyšetřování této záležitosti.“

V tiskové zprávě společnosti Freeport LNG ze 14. června se uvádí, že „k incidentu došlo v potrubních stojanech, které podporují přepravu LNG z oblasti zásobníků LNG v zařízení do přístavních zařízení terminálu. „Předběžná pozorování naznačují, že k incidentu došlo v důsledku přetlaku a prasknutí segmentu potrubí pro přepravu LNG, což vedlo k rychlému vzplanutí LNG a uvolnění a vznícení oblaku par zemního plynu. Probíhá další vyšetřování s cílem určit základní srážkové události, které umožnily vznik přetlaku v potrubí LNG,“ napsala firma.

Vrátí se největší britský plynový zásobník do hry?

Nebylo však vysvětleno, jak mohlo dojít ke kritickému přetlaku, aniž by začaly fungovat bezpečnostní systémy. Zapojení FBI do vyšetřování, specifická povaha tohoto výbuchu a rozsah vzniklých škod proto vyvolávají závažné otázky. Odborníci naznačili, že potrubí vedoucí ze skladu do terminálu, jako v případě tohoto výbuchu, by mělo mít rozsáhlá bezpečnostní opatření, která by zabránila vzniku přetlaku.

Objevují se proto spekulace, že příčinou výbuchu může být malware TRITON/TRISIS vyvinutý Ústředním vědeckým výzkumným ústavem chemie a mechaniky ruského ministerstva obrany. Tento malware je určen k ovládnutí průmyslových řídicích systémů a k poruše souvisejících bezpečnostních systémů. V březnu 2022 FBI varovala, že malware TRISIS nadále představuje hrozbu.

Americké energetické sítě jsou pro všechny tři hlavní ruské zpravodajské služby velmi prioritním cílem: GRU, FSB a SVR. Všechny provádějí operace v celé škále relevantních zájmů, přičemž SVR má hlavní slovo v oblasti politického vlivu a tajného financování ekologických organizací a FSB a GRU v oblasti přímých akcí.

Pokud je však Rusko zodpovědné za incident s Freeport LNG, porušilo tím výslovné varování prezidenta Joea Bidena před útoky na kritickou infrastrukturu. Technicky vzato by také provedlo válečný akt na území USA. Otázka zní: Dozvíme se někdy, co se stalo?