Vyhodnocení „blackoutu“ potrvá měsíce

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Foto: Facebook Jaroslava Jermanová

Podrobné vyhodnocení cvičení zaměřeného na hrozbu masivního výpadku dodávek proudu ve středních Čechách potrvá řádově měsíce. Výsledem by mohl být zdokonalený krizový plán kraje.

Závěry ze cvičení přispějí také k zabezpečení potřeb kraje v energetické soběstačnosti, uvedla mluvčí hejtmanství Nicol Lenertová. Do akce, která trvala od úterý do dneška a patřila k největším v dosavadní historii regionu, se zapojili zástupci Integrovaného záchranného systému, kraje, obcí a dalších institucí.

Čtěte také:
Při blackoutu nevypadne proud
Ázerbájdžán postihl blackout

Podle ředitele středočeských hasičů Miloslava Svatoše bylo hlavním cílem prověřit součinnost všech účastníků a využitelnost krizových plánů v praxi. „Přestože podrobné vyhodnocení potrvá v řádu měsíců, můžeme už teď říci, že vše proběhlo podle plánu a podstatné záměry cvičení byly naplněny. Předpokládám, že na základě výstupů a nových poznatků bude možné upřesnit a zdokonalit krizový plán kraje, aby bylo možné tento typ krizové situace v reálu řešit ještě rychleji a efektivněji,“ dodal Svatoš.

Pracovat by se mělo na opatřeních týkajících se ochrany obyvatelstva, odolnosti komunikačních a informačních systémů a energetické soběstačnosti. Vyhodnocení bude předloženo bezpečnostní radě kraje a komisi rady pro bezpečnost a Integrovaný záchranný systém. „Závěry z cvičení přispějí k zabezpečení vlastních potřeb kraje v oblasti energetické soběstačnosti cestou mobilních náhradních zdrojů elektrické energie a je nutné je promítnout do akčního plánu územní energetické koncepce Středočeského kraje,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Účastníci se zaměřili na procvičení strategického řízení při řešení výpadku proudu a prověřovali scénáře pro obnovu napájení. V sídle krajského úřadu zasedala bezpečnostní rada za účasti expertů z oboru, podobně jednaly krizové štáby obcí s rozšířenou působností. Starostové si vyzkoušeli i ovládání mobilní úpravny pitné vody. Na programu bylo také zprovoznění elektrické sítě pomocí plynové turbíny v elektrárně Alpiq Generation v Kladně a ukázka provozu náhradního zdroje elektrické energie v kladenské nemocnici.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků