Doba čtení:1 m, 16 s
Cílem cvičení bylo prověřit součinnost všech účastníků a využitelnost krizových plánů v praxi. Foto: pixabay.com

Podrobné vyhodnocení zářijového cvičení zaměřeného na hrozbu takzvaného blackoutu ve středních Čechách by mělo být známo ke konci letošního nebo nejdéle na začátku příštího roku. Bude zahrnuto v závěrečné zprávě pro vládu a premiéra, řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Do akce, která patřila k největším v dosavadní historii regionu, se počátkem září zapojili zástupci Integrovaného záchranného systému, kraje, obcí a dalších institucí. Cílem bylo prověřit součinnost všech účastníků a využitelnost krizových plánů v praxi.

Čtěte také:
Při blackoutu nevypadne proud
Ázerbájdžán postihl blackout

Jednáme s ostatními zúčastněnými i se státními orgány o tom, že bychom vypracovali celkovou zprávu, kterou pošleme vládě a panu premiérovi, aby věděl, jaká opatření je potřeba udělat anebo kde z našeho hlediska vidíme nedostatky,“ uvedla hejtmanka. Věcí, které je potřeba zlepšovat, je podle ní dost.

Účastníci se zaměřili na procvičení strategického řízení při řešení výpadku proudu a prověřovali scénáře pro obnovu napájení. V sídle krajského úřadu zasedala bezpečnostní rada za účasti expertů z oboru, podobně jednaly krizové štáby obcí s rozšířenou působností. Starostové si vyzkoušeli i ovládání mobilní úpravny pitné vody. Na programu bylo také zprovoznění elektrické sítě pomocí plynové turbíny v elektrárně Alpiq Generation v Kladně a ukázka provozu náhradního zdroje elektrické energie v kladenské nemocnici.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků