Doba čtení:54 s

MarbotWheelChange5Společnost Machinery Automation & Robotics (MAR) vyvinula stroj „MARbot Wheel Change-out“, který je určen k výměně pneumatik u strojů v těžebním průmyslu. 

Velká důlní vozidla a sklápěče mají jednu velkou výhodu. Hodně uvezou. Tyto kolosy mají ovšem také své stinné stránky. Své by o tom mohli povídat pracovníci, kteří se kdy potýkali s údržbou kol a hlavně výměnou nebo jinou opravou poškozených pneumatik. Ač se to nezdá, práce při montáži nebo demontáží těchto částí, patří z hlediska bezpečnosti k těm nejrizikovějším. Vývojáři ve společnosti MAR si toho byli velmi vědomi. Proto vyvinuli speciální robotický stroj, který v tomto případě odvede veškerou práci.

Kromě toho že stroj pojmenovaný MARbot eliminuje rizika poranění u pracovníků, výrazným způsobem také zlepšuje pracovní výkonnost vozidel. Případná výměna pneumatiky v jeho podání je totiž výrazně rychlejší než v režii lidských paží. Pásový stroj MARbot je vybaven řadou nástrojů pro odstranění matic, šroubů a klínů. Může se pohybovat ve všech terénech. Stroj je kompatibilní se všemi značkami modelů těžkých nákladních vozidel, dálkových kamionů a výklopných vozíků, jako například Liebherr, Hitachi, Komatsu, Cat nebo Letourneau.