Vyšetřovací komise OKD ještě nemá předsedu

Adeptkou na předsedkyni komise je i poslankyně za KDU-ČSL Pavla Golasowská. Foto: kdu.cz

Sněmovna nezvolila v prvním kole tajné volby předsedu komise k prošetření okolností privatizace těžební společnosti OKD. Do druhého kola postoupili Lukáš Černohorský (Piráti) a Pavla Golasowská (KDU-ČSL). Vypadl adept hnutí SPD Lubomír Volný.

Bez předsedy nemůže vyšetřovací komise zahájit činnost. V komisi budou působit také Josef Hájek (ANO), Václav Klaus mladší (ODS), Leo Luzar (KSČM) a Lubomír Zaorálek (ČSSD). Za TOP 09 v ní zasedne Dominik Feri a za STAN Petr Pávek.

Čtěte také:
Bakalův recept na zbohatnutí
Bakala odmítá, že by se na OKD obohatil

Členové komise mají prověřit podle zadání převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá kritizován tehdejší ministr financí a premiér minulé koaliční vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Před soudem stojí znalec, který tehdy vypracoval pro vládu posudek ceny, a dva bývalí manažeři Fondu národního majetku.

Komise se ale zaměří také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem zkoumání bude také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Výsledky by měla předložit plénu do deseti měsíců od založení, tedy na podzim příštího roku.

Minoritní podíl v OKD získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest, která už část akcií držela. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun. Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

V minulém volební období Sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Letos v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace firmy byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru