Doba čtení:2 m, 21 s
Můžou odchody významných aktivistů něco změnit na současném vývoji přístupu politiků a veřejnosti k ekologistickým skupinám? Foto: wikipedia.org Adam Tinworth

Mluvčí radikální ortodoxní ekologistické skupiny Extinction Rebellion a „nejzelenější matka v Británii“ si nastudovala materiály o jaderné energii. Pak ze skupiny odešla. Svou ztrátu zaznamenalo i německé studentské hnutí Pátky pro budoucnost.

Zpráva o tom, že i uprostřed ultraortodoxní sekty, která své členy lepí k vozovce, nebo ke střeše vagónu metra, je možné začít kriticky myslet, přišla z Velké Británie. Dosavadní mluvčí ekologistických fanatiků Extinction Rebellion Zion Ligtsová se poté, co se podrobně seznámila s fakty o jaderné energii, začala pracovat pro organizaci Environmental Progress, která tuto energii propaguje. Informoval o tom portál Novinky.cz zde. Žena, kterou britská média dosud nazývala nejzelenější matkou v Británii, oznámila, že v prostředí protijaderných aktivistů podlehla strachu z radioaktivity a jaderných zbraní. Podlehla mu natolik, že „začala zastávat postoje, které jsou v rozporu s vědeckým poznáním,“ uvedly Novinky. České noviny vydávané ČTK tuto zprávu včera nepřinesly.

Čtěte také:
Emisní povolenky nás mohou dostat do kolen
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Extinction Rebellion je malá, ale o to hlasitější skupina, která požaduje vyhlášení stavu klimatické nouze a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025. (Sama EU tohoto stavu chce dosáhnout do roku 2050 a i tento termín má mnoho odpůrců z energetické či ekonomické praxe.) Poslední požadavek skupiny je vyloženě politický: chce, aby vládní kroky okolo „klimatu“ kontrolovalo shromáždění občanů. Pokud Zion Lightsová byla její členkou, musela být hodně radikální. Přesto v sobě našla sílu odejít. Jestli ovšem neodešla za lepším výdělkem, což je také možné. (Kdyby ano, vypovídalo by to něco o samotné skupině?)

V každém případě je to letos druhá zpráva o tom, že někdo opustil řady radikálních zelených. Tím prvním byl letos na jaře dvaadvacetiletý Němec Clemens Traub, který se rozžehnal se studentským hnutím Fridays for Futura. V knize, kterou o něm napsal, jej označil za spolek eko-hipsterů s přehnaně apokalyptickou rétorikou, která podněcuje rozpoutání občanské revolty (zde). „Traub nikterak nepopírá závažnost klimatické změny ani nutnost na ni patřičně reagovat. Ale zároveň říká, že radikálním hnutím jako FFF o žádná účinná řešení ve skutečnosti vůbec nejde a že svými akcemi celou situaci naopak jen zhoršují. Obviňuje stávkující pátečníky mimo jiné z toho, že záměrně ignorují požadavky a zájmy běžných pracujících lidí,“ napsal Reflex.cz.

V Českých novinách se ale včera objevila zpráva (zde) o tom, že před ministerstvem financí proběhl protest proti rozšiřování pražského ruzyňského letiště. „Demonstraci pořádalo několik organizací v čele s hnutím Extinction Rebellion a pražskými Zelenými. Protestu se zúčastnili také zástupci některých obcí z okolí letiště, které jsou dlouhodobě proti rozšiřování letiště,“ uvedl portál ČTK. Akce se podle něj zúčastnilo „zhruba 50 lidí“. Kolik má asi tak ve skutečnosti má členů česká verze Extinction Rebellion?