Doba čtení:1 m, 37 s
„Musíme si uvědomit, že jsme v nejtěžší krizi od druhé světové války. Nechci říct, že lidská práva musí jít stranou, ale náš prvotní cíl je postarat se o dostatek energie pro Evropany,“ řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Foto. wikipedia.org

Zásobníky plynu v Evropě jsou naplněny z 95 procent. Podařilo se zajistit dodávky plynu z alternativních zdrojů mimo Rusko, týká se to především zkapalněného plynu z USA nebo Kataru. Cena je ovšem velmi vysoká.

Pohybujeme se v oblasti volného trhu a zahraničního obchodu, nikoliv v oblasti humanitární pomoci, takže i Spojené státy si nasazují cenu takovou, kterou budeme ochotni platit,“ uvedla pro Právo místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Cena LNG pro Evropu je však až čtyřikrát vyšší, než se platí na americkém vnitřním trhu. Francouzský prezident Macron už obvinil Spojené státy z „dvojích standardů“ a německý ministr hospodářství Habeck přidal slova o „zneužívání postavení“.

Senát zřejmě windfall tax schválí bez velkých změn

Problémem navíc není jen cena, ale také otázka lidských práv. Diverzifikace dodávek plynu a též ropy totiž přináší nutnost obchodovat i se zeměmi, které jsou na tom s lidskými právy podle evropských měřítek na štíru, napsal v komentáři pro Právo Miloš Balabán.

„Musíme si uvědomit, že jsme v nejtěžší krizi od druhé světové války. Nechci říct, že lidská práva musí jít stranou, ale náš prvotní cíl je postarat se o dostatek energie pro Evropany,“ řekla Jourová. Podobně to vidí i ministr zahraničí Lipavský. „Pokud chceme zajistit energetické dodávky surovin, ale i jiných materiálů, kovů do Evropy, musíme je kupovat od toho, kdo je ochoten nám je prodat.

Pragmatismus převládá i v dalších zemích. Francie, Nizozemsko, Španělsko a Belgie dokonce pokračují v importu ruského zkapalněného plynu. Podle údajů Evropské komise se za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil import LNG z Ruska o 46 procent ve srovnání s rokem minulým. Jedná se o 16,5 miliardy kubických metrů.