Začíná modernizace Elektrárny Počerady

Zásadní opravy a modernizace byly hlavními důvody převzetí elektrárny v předstihu už na konci loňského roku. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

V Elektrárně Počerady, kterou nově vlastní skupina Sev.en Energy, začíná oprava bloku 6, jedna z nejdůležitějších a nejdelších akcí za posledních deset let provozu. Práce potrvají až do listopadu. Technologie se začíná odstavovat postupně ode dneška. Jde o první krok v modernizaci elektrárny.

Zásadní opravy a modernizace byly hlavními důvody převzetí elektrárny v předstihu už na konci loňského roku. Snahou skupiny Sev.en Energy při začlenění tohoto významného energetického zdroje do portfolia skupiny bylo umožnit České republice získat čas pro bezpečný přechod na alternativní energetická řešení. Zároveň má být nová Elektrárna Počerady důležitou pojistkou pro denní i roční období, kdy elektřinu nestabilně dodávají hlavně solární a větrné elektrárny.

Čtěte také:
Tykač: Konec uhlí ano, ale s rozumem
Metan uniká při těžbě plynu. Je až 87x horší, než CO2

Blok 6 byl vybrán jako první z plánovaných modernizačních akcí, které skupina Sev.en Energy v Počeradech chystá. „Součástí prací bude oprava turbíny a zařízení strojovny, realizace opatření pro snížení prachu a oprava kotelny a odsíření. V dalších krocích plánujeme investice do snížení emisí, připravujeme úsporné nakládání s vodou a důsledný monitoring všech hodnot,“ uvedl ředitel elektrárny Stanislav Klanduch.

Během prvních několika týdnů připravíme zařízení bloku 6 na další náročnější opravy a modernizace. Dříve než nastoupí specializované firmy, je nutné provést základní úkony, které jsou před stěžejními opravami nezbytné. Mimo jiné musíme zajistit elektricky napájená zařízení, vypustit a odstranit média, která do technologií při provozu vstupují. Jedná se především o uhlí, zemní plyn, přídavná napájecí média, chladicí vody, redukční prostředky a další. Nutná bude také konzervace kotle,“ vyjmenoval první fázi prací vedoucí odboru řízení provozu počeradské elektrárny Pavel Tyrpekl, .

Na přípravných pracích se bude podílet několik desítek lidí. Další nastoupí v příštích týdnech na řešení konkrétních úkolů modernizace celé technologie bloku 6. Veškeré práce probíhají v koordinaci se společností Sev.en Engineering i dalšími společnostmi ve skupině. Hotovo by mělo být do konce listopadu, ovšem harmonogram prací může zkomplikovat pandemie koronaviru,“ připomněl Klanduch.