Zájem o kotlíkové dotace opadá

Budova úřadu Pardubického kraje. Foto: wikipedia.org Vojtěch Dočkal

Ani po čtyřech týdnech příjmu žádostí o dotace na výměnu neekologických kotlů nejsou vyčerpány peníze, které Pardubický kraj vyčlenil ve čtvrté výzvě. V minulých kolech přitom muselo být přijímání žádostí pro velký nápor zájemců zastaveno již v několika prvních dnech.

Hejtmanství zatím přijalo 731 žádostí, z toho jich hned úvodní den výzvy přišlo asi 660, řekla vedoucí oddělení programové pomoci EU krajského úřadu Eva Izáková.

Čtěte také:
O energetice v Evropské unii rozhodují diletanti
Greenpeace způsobili milionové škody

Konec výzvy by měl být 10. prosince, je ale možné, že se ještě oddálí. „Potřebovali bychom udělat zásobník žádostí, protože hodně lidí, kteří mají schválenou smlouvu, odstupuje nebo nedočerpá alokaci, o niž si požádají a je jim schválena,” uvedla Izáková.

Na dotace je v současné výzvě vyčleněno minimálně 74 milionů korun, žádosti se podávají výhradně elektronicky. Podle Izákové peníze stačí asi pro 740 žadatelů, dalších 50 by mělo být jako náhradníci.

Proč v kraji zájem o dotace na nový kotel nebo tepelné čerpadlo opadl, není příliš jasné. Statistiky ministerstva životního prostředí napovídají, že moderní zdroj tepla si zatím pořídila jen část domácností. Starší lidé více sázejí na sice nákladnější, ale bezobsluhová tepelná čerpadla, za něž si jsou ochotni připlatit. Také informovanost byla v aktuální výzvě mnohem rozsáhlejší než v těch předchozích. „Šly spoty v televizi, měli jsme informační okna na portálu Seznam.cz. Budeme asi muset ještě něco připravit,” dodala Izáková. Podle ní je na trhu dostatek vytápěcích zařízení, delší termíny pro montáž mohou mít topenářské firmy.

Výše poskytnuté dotace se liší podle typu nového zdroje. Nejvíce dostanou žadatelé, kteří si pořídí kotel na biomasu se samočinným způsobem přikládání nebo tepelné čerpadlo, a to 80 procent nákladů až do výše 120 tisíc korun. Nejméně se bude dotovat nákup kombinovaného kotle uhlí/biomasa se samočinným způsobem přikládání, maximálně 75 tisíci korunami. Další bonus 7500 korun dostanou obyvatelé České Třebové, Holic, Lanškrouna, Litomyšle, Moravské Třebové, Pardubic, Svitav, Jablonného nad Orlicí, Žamberka a dalších čtyř desítek obcí, kde je špatná emisní situace.

Ani po skončení čtvrté výzvy zřejmě nebudou lidé o možnost získat dotaci na výměnu kotle připraveni. Pardubický kraj by mohl dostat od ministerstva životního prostředí další sumu peněz pro tyto účely. Pátá a šestá výzva by mohly následovat v letech 2019 a 2020.

V prvních dvou výzvách bylo podáno 1979 žádostí, schváleno bylo 1726 z nich a bylo vyplaceno 187 milionů korun. V třetí výzvě kraj dostal 1029 žádostí, schválil jich 965 a žadatelům zatím poskytl zhruba 30 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu