Doba čtení:1 m, 30 s
Základním tématem Permonia je černé uhlí, jehož cestu mapuje od vzniku přes těžbu až po zpracování. Foto: permonium.cz

Oslavanské Permonium, tedy zábavní park inspirovaný historií těžby černého uhlí na Brněnsku, letos navštívilo téměř 40 tisíc lidí. Průměrný nárůst návštěvnosti je osm procent, uvedla Gabriela Turinská ze Strojírny Oslavany, pod kterou Permonium spadá.

Permonium je zasazeno do areálu bývalého černouhelného dolu Kukla. Srdcem parku je 41 metrů vysoká těžní věž, ze které je dobrý výhled na oslavanské údolí. Věž je chráněná jako kulturní památka.

Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Po legendární trati se vozila ruda i uhlí

Základním tématem Permonia je černé uhlí, jehož cestu mapuje od vzniku přes těžbu až po zpracování. V areálu je například prales, sopka propojená s lanovým centrem, bludiště, stará hornická dílna i štoly. Nedávno přibyl prostor pro nejmenší návštěvníky nazvaný Duhový svět.

Rozvoj areálu ještě není u konce, stále se objevují nové nápady. Finální verze rozvojových záměrů vzniká každoročně po ukončení sezony, uvedla Turinská.

Někdejší Rosicko-oslavanský revír leží západně od Brna a patří k nejmenším černouhelným pánvím v Česku. V Oslavanech začala těžba kolem roku 1755. Nález „černého zlata“ měl význam pro rozvoj brněnského průmyslu. Vrcholné období prožil revír na přelomu 19. a 20. století. Díky nové technice se zvyšoval objem těžby, dřevěné těžní věže ustoupily ocelovým konstrukcím, k jednotlivým dolům vedly železniční tratě.

V 70. letech minulého století se těžba centralizovala na nově zbudovaný důl Jindřich II ve Zbýšově, který se stal nejhlubším černouhelným dolem v Česku. Těžilo se v něm v hloubce více než 1400 metrů. V roce 1992 skončil provoz ve všech dolech v revíru.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj