Zákon na ochranu ovzduší čeká na senátory

Zpravodajkou novely Zákona na ochranu ovzduší bude v garančním výboru senátorka Jitka Seitlová. Jitka Foto: wikipedia.org

Ve Sněmovně bylo okolo novely Zákona o ochraně ovzduší docela rušno. Především kvůli pozměňovacím návrhům pirátské poslankyně Dany Balcarové. Nyní se na novelu podívá Senát.

V tomto týdnu – ve středu 11. července – bude senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, jako garanční výbor projednávat novelu Zákona o ochraně ovzduší. Ve stejný den se novelou bude zabývat i Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu (VHZD). Zpravodajkou v garančním výboru bude Jitka Seitlová (KDU-ČSL), ve VHZD  to bude Petr Šilar (KDU-ČSL).

Čtěte také:
Poslanci odstřelili pirátskou novelu
Pirátská poslankyně chce omezit uhlí

Samotná schůze Senátu začne o týden později, ve středu 18. července. Program má zatím 52 bodů, z toho 13 zákonů. Vedle Zákona o ochraně ovzduší se budou senátoři zabývat například také novelou Energetického zákona.

K novele Zákona o ochraně ovzduší se ve Sněmovně, kde ji projednávaly hned tři výbory, sešla pěkná řádka pozměňovacích návrhů, včetně toho, jež chtěl umožnit zakázat domácnostem topit uhlím. Tento pozměňovací návrh, stejně jako návrh na zákaz zdůvodněných emisních výjimek pro elektrárny, se řešil dokonce i na speciálním semináři, na němž vystupovali zástupci ekologických aktivistů z Greenpeace a Hnutí Duha, ministerstva životního prostředí, vládní „Pačesovy“ energetické komise, lékaři, poslanci i senátoři.

Oba návrhy předkládala poslankyně Pirátské strany Dana Balcarová, která posléze návrh na to, aby obce mohly zakazovat topení hnědým uhlím, stáhla. Poslanci ve výborech a následně i na zasedání Sněmovny její návrhy odmítli.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje