Zaměstnanci francouzské elektrárny stávkují

Elektrára Cordemais má čtyři komíny, z nichž dva jsou 220 metrů vysoké a patří mezi nejvyšší stavby ve Francii. Foto: wikipedia.org

Pracovníci uhelné elektrárny Cordemais na západě Francie, která patří francouzské energetické společnosti EDF, již od začátku prosince stávkují. Protestují proti plánovanému uzavření všech uhelných elektráren ve Francii do roku 2022.

Stávka v elektrárně o výkonu 1,2GW byla prodloužena do odvolání. EDF v minulosti modernizovala tuto uhelnou elektrárnu v rámci programu Coal 2035 a nedávno představila plány na její konverzi na biomasu v rámci projektu Ecocombust, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Křetínský a Tkáč chtějí ve Francii privatizovat
Křetínský prý chce francouzské uhelky

Elektrárna Cordemais je největší tepelnou elektrárnou ve Francii. Nachází se v západní části Francie u Cordemais v departementu Loire-Atlantique, Pays de la Loire. Má čtyři komíny, z nichž dva jsou 220 metrů vysoké a patří mezi nejvyšší stavby ve Francii. Elektrárna v minulosti spotřebovávala 1,3 až 2 miliony tun uhlí ročně. Uhlí bylo dovážené z Jižní Afriky, Polska, Spojených států a Austrálie. Dorazilo vždy do přístavu v Montoir-de-Bretagne a do elektrárny bylo dopravováno.

Elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1970 s jedinou generátorovou jednotkou o výkonu 585 MW. V roce 1976 byla rozšířena o další dvě ropné jednotky o výkonu 700 MW a v roce 1983 o jednu uhelnou jednotku o výkonu 600 MW. Poslední expanze, o další uhelnou jednotku o výkonu 600 MW, proběhla v roce 1984.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo dostalo k narozeninám novou lopatu
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu