Energetická společnost ČEZ chce, aby okolnosti provedení nekvalitních kontrol svarů v jaderné elektrárně Dukovany prověřila policie. Problematické kontroly svarů dělala firma Tediko, napsaly Finanční noviny.
Firma ČEZ podala podnět k policejnímu prošetření záležitosti 16. listopadu. “Důvodem jsou skutečnosti o neprovedení kontrol v souladu s požadovanou jakostí RTG snímků podle norem,” uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že podání se netýká konkrétních lidí. Vzhledem k nynějším odstávkám ještě firma ani nemohla vyčíslit škodu, která jí vznikla.
Podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka prováděla firma Tediko v Dukovanech diagnostické kontroly svarů pomocí radiografických zkoušek, tedy rentgenových snímků, s následným vyhodnocením a vystavením závěrečných protokolů. “Společnost Tediko v současné době v rámci Jaderné elektrárny Dukovany nepracuje,” dodal Bezděk.
Čtěte také:
Český jaderný plán je nereálný
Jaderné trable v Dukovanech nekončí
Podání trestního oznámení kvůli Dukovanům nevyloučila ani předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. “Není nebezpečí z prodlení. Pokud se skutečně rozhodneme ho podat, bude na neznámého pachatele,” uvedla Drábová.
Elektrárna Dukovany při plném provozu pokrývá zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Kontroly svarů tam byly zahájeny z toho důvodu, že při prověrce dokumentace byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky. V Dukovanech je kvůli tomu od 19. září v provozu jen jeden ze čtyř jaderných bloků. Kontroly svarů na prvním a třetím dukovanském bloku se podle Bezděka blíží ke konci. Minulý víkend byly zahájeny kontrolní práce na zbývajícím odstaveném bloku Dukovan, který má číslo dvě.
Osud jaderných elektráren přitom může mít vliv i na budoucnost tuzemského hnědého uhlí. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) totiž navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA právě kvůli nejasné budoucnosti jádra v Česku. ČEZ nyní napjatě čeká na rozhodnutí Drábové o prodloužení životnosti prvního bloku Dukovan. Problémy se letos v létě nevyhnuly ani elektrárně Temelín, jejíž druhý bloku musel být neplánovaně odstaven.
Státní energetická koncepce přitom na jádro sází. Podle ní má v roce 2040 energetický mix výroby elektřiny tvořit ze 46 až 58 procent jaderná energetika. V tuto chvíli se ale řešení, jak financovat dostavbu bloků, zdá být v nedohlednu.
Čtěte také:
Drábová kritizuje ČEZ kvůli Dukovanům
ČEZ má dvě jaderné dcery
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!