Zaorálek letí řešit tureckou elektrárnu

Zaorálek se setká se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavusogluem a s předsedou parlamentu Ismailem Kahramanem. Foto: wikipedia.org

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes odlétá na dvoudenní návštěvu Turecka. Vedle jiných témat bude jednat i o problematickém projektu stavby turecké elektrárny Yunus Emre, na který poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a pojistila ho státní pojišťovna EGAP.

Zaorálek se setká se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavusogluem a s předsedou parlamentu Ismailem Kahramanem. Chce se seznámit se situací v zemi po červencovém pokusu o státní převrat, mluvit o migrační krizi a o vztazích mezi Tureckem a Evropskou unií. Významným bodem Zaorálkových jednání v Turecku bude vývoj případu dvojice zadržených Čechů. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas čelí podezření z členství v ozbrojené teroristické organizaci. Turecké úřady je zadržely v listopadu a česká diplomacie usiluje o to, aby byli oba vyhoštěni do České republiky.

Čtěte také:
Bude Česko provozovat tureckou elektrárnu?
Turecká elektrárna nás může přijít na miliardy

Ministr zahraničí bude jednat rovněž o situace kolem elektrárny Yunus Emre, jejíž stavba stále není dokončena. Pokud se problém nepodaří vyřešit, mohou náklady spojené se stavbou elektrárny dopadnout na české daňové poplatníky. Ministr průmyslu Jan Mládek odhaduje, že náklady na státní rozpočet by mohly dosáhnout zhruba 15 miliard korun.

Hlavním dodavatelem je česká společnost Vítkovice Power Engineering, která je ale v insolvenci. Dlužníkem je turecká společnost Adularya, součást holdingu Naksan, nad kterým ale má po červencovém pokusu o převrat kontrolu turecká vláda. Majitelé a členové managementu holdingu byli zadrženi nebo emigrovali.

Oba bloky elektrárny jsou stavebně a montážně prakticky dokončeny. Během testování se ale objevily technické problémy, jejichž odstranění představuje dodatečné náklady 80 až 100 milionů eur (až 2,7 miliardy korun). Ty zůstávají nedořešeny kvůli politickým událostem a kvůli neshodám o původ těchto problémů.

Mohlo by vás zajímat:
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu