Doba čtení:2 m, 25 s
František Hrdlička doufá, že pandemie koronaviru by mohla vést ke korekci uvažování o budoucnosti a to nejen v energetice. Foto: František Hrdlička

Profesor František Hrdlička z ČVUT je dalším členem komise, který očekává, že její výstup bude později, než v září. 

Není úplně jednoduché odpovídat. Covid 19 ukazuje, že vývoj nelze jednoduše naplánovat a vůbec už ne při jednostranném pohledu na svět,“ uvedl pro iUHLI.cz člen respektované Mezinárodní energetické agentury (IEA) před začátkem vlastního rozhovoru.

Může současná karanténa kvůli koronaviru zdržet práci Uhelné komise? Nebo se pořád počítá s termínem pro vydání vaší zprávy v září, jak o tom mluvili předsedající ministři?

Zdržení je velmi pravděpodobné.

Čtěte také:
Uhelná komise musí práci odevzdat později
Česko by mělo odstoupit od Zelené dohody

Celkové náklady na český uhelný exit budou obrovské, jejich výši by měla dát dohromady právě Uhelná komise. Obrovské náklady bude však vyžadovat také sanace škod po koronaviru. Může tím pandemie nějak ovlivnit český odchod od uhlí?

Doufám, že prizma peněz by se mohlo po pandemii posunout z prvního místa poněkud dozadu.

Česko by podle Zeleného údělu Evropské unie mělo také přestat používat jakékoli fosilní palivo, tedy prakticky přebudovat své hospodářství, do roku 2050. Je to podle vás reálné při souběžném saturování škod po koronaviru?

Domnívám se, že pandemie by měla vést ke korekci uvažování o přijatelné budoucnosti v řadě oblastí, nejen v energetice.

Názor, že si země EU nemůžou dovolit současně sanovat škody z koronaviru a zároveň odstavovat fosilní paliva, protože na obojí prostě nemají peníze, má i řada poslanců Evropského parlamentu. Co si o tom myslíte vy?

V New Yorku žádají protijaderní aktivisté starostu Cuoma, aby udržel v provozu oba bloky jaderné elektrárny Indian Point nuclear power station, které chtěli ještě před několika měsíci co nejrychleji odstavit. (Článek o žádosti aktivistů přibližuje i argumentaci zmíněných aktivistů. Ve srovnání s přístupem Evropské komise a parlamentu jsou jejich argumenty velmi pozoruhodné. Článek najdete zde.)

Sdílnější byl František Hrdlička v rozhovoru, který našemu portálu poskytl v září loňského roku. Zevrubně jsme v něm probírali možnosti České republiky při náhradě uhlí v energetice. „Co se týká náhrady uhlí, tak jsem přesvědčen, že bez jaderné energie Česko uhlí bezpečně nahradit nedokáže. Při současném stavu poznání to totiž bezpečně nejde. Bezpečně znamená ve smyslu stability dodávek a zajištění potřebné kapacity s dosažitelným  využitím instalovaného výkonu vyšším než 80 procent,“ popsal tehdy. Ve svých odpovědích také připomněl současnou úlohu uhelných elektráren v teplárenství. Což je často opomíjenou skutečností.

„Uhelné elektrárny nyní také vytápějí města ve svém okolí. Takže před jejich vypnutím se musí investovat do nového způsobu vytápění. To ovšem už nemůže být uhelné. Jenže má smysl ho předělat na plyn, když je to také fosilní palivo, které produkuje CO2,“  položil otázku profesor Hrdlička. Rozhovor ze září si můžete přečíst zde.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa