Ze světa oceli

Agentura Thomson Reuters v těchto dnech uvedla, že nadnárodní ocelářská a těžařská skupina ArcelorMittal pokračuje v záměru prodeje výrobních kapacit v Evropě, konkrétně v České republice, Makedonii, Rumunsku, Itálii a Lucembursku. Na tento prodej si najala poradce, a to Bank of America-Merrill Lynch, aby celý proces řídila.

O konkrétních jménech potenciálních kupců je předčasné hovořit, nabízejí se ocelářské podniky z Evropy a Asie. V případě prodeje české dcery, společnosti ArcelorMittal Ostrava, byly v poslední době zmíněny Třinecké železárny, které by mohly být jedním z možných investorů.

Čtěte také:
Německo schválilo Nord Stream 2 ve svých vodách
Ukrajina nepřijde o tranzit plynu

V těchto dnech byla rovněž zveřejněna pravidelná roční publikace Světové ocelářské asociace (Worldsteel Association – WSA) o vývoji ocelářství. Lze tak nahlédnout do čísel produkce oceli v roce 2017 a podívat se, jak si mezi světovými producenty stojíme my. Takové srovnání nabízí tabulka níže, která je pouhým výběrem z celkového žebříčku producentů oceli.

Podle této tabulky je jisté, že do stovky největších producentů se naše ocelárny sice nedostanou, ale odstup není velký, navíc loňskou produkci poznamenaly vyšší investice do výrobního zařízení a související delší odstávky.

ArcelorMittal Ostrava by se měl podle zpráv v médiích v tomto roce vrátit ke standardní roční produkci, která se pohybuje mezi 2.3 až 2,5 milionu tun oceli.  Jsou to podobné objemy, které vykazují i ostatní ocelárny nabízené k prodeji, například rumunský AcellorMittal Galati vyrábí cca 3 mil tun oceli ročně.

O úspěchu prodejů tak více než výrobní kapacita mohou rozhodovat více vzdálenosti k odběratelům, technická úroveň zařízení dané ocelárny, ale i infrastruktura nebo ceny práce v té které zemi.

Tab: Roční produkce oceli (v mil t ) – výběr z žebříčku výrobců

No. Firma Stát 2017 2016
1 ArcelorMittal Lucembursko 97,03 95,45
29 Thyssenkrupp Německo 13,22 17,24
48 Voestalpine Group Rakousko 8,15 7,47
51 Salzgitter AG Stahl und Technologie Německo 7,31 6,80
61 Huttenwerke Krupp Mannesmann Německo 5,90 4,78
68 ILVA SpA Itálie 4,73 5,67
n.a. Třinecké železárny a.s. Česká republika 2,60 2,61
n.a. Arcelor Mittal Ostrava a.s. Česká republika 1,80 2,50

Zdroj: Worldsteel Association (WSA), firemní webové stránky
Pozn.: Levý sloupec značí pořadí ocelárny v žebříčku WSA. Produkce je uvedena v milionech tun.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme