Doba čtení:3 m, 31 s
Kravské pšouky jsou zdrojem skleníkového plynu metanu. Proto chtějí někteří zelení donutit lidi snížit spotřebu hovězího. A samozřejmě zmenšit množství chovaného skotu. Foto: Vršanská uhelná

Ještě loni to vypadalo jako vtip. Letos v květnu už se nápady na omezení spotřeby masa objevily nejen v Německu, ale také na půdě Evropského parlamentu.

Hned ze dvou zdrojů v průběhu května přišly zprávy o počínající snaze o to, aby na základě unijních direktiv obyvatelé členských států EU výrazně změnili svůj jídelníček. V Evropském parlamentu s tím přišel významný vůdce nizozemských Zelených Bas Eickhout. Podle jeho představ, by měly členské země snížit konzumaci masa a mléka nejméně o 30 procent do roku 2030. Eiskhout je zároveň jedním z tahounů proudu zelených europoslanců, kteří chtějí do roku 2030 zpřísnit omezení emisí CO2 (takzvané klimatické cíle) na 55 procent oproti roku 1990.

Čtěte také:
Gates: Vítr a „solár“ nebudou nikdy spolehlivé
Ekokracie jde přes mrtvoly

Podle výpočtů iDnes, který o plánech poslance Eickhouta informoval, by musel průměrný Evropan sníst za rok o 20 kilogramů masa méně. Tedy místo 70 jen 50 kilogramů. Jedním z navrhovaných kroků je přitom jeho zdražení. Což by dopadlo ve větší míře na nízkopříjmové skupiny obyvatel, které mívají s kvalitou a vyvážeností stravy kvůli nákladům potíže i v současnosti.

Europoslanec argumentuje tím, že kvůli sóje, jíž se hospodářská zvířata také krmí se kácí pralesy a její dovoz na lodích se podílí na emisích CO2. Často se v této souvislosti také opakují závěry studií o metanu, který ve svých větrech vypouští skot. Proti nim ovšem stojí jiné studie, ze kterých vychází, že vliv kravských pšouků na klima ty první studie podstatně zveličují.

Český poslanec EP Alexandr Vondra (ODS) v iDnes upozornil na to, že Bas Eickhout je velmi úspěšný v prosazování svých návrhů.

S obdobným požadavkem jako Eickhout přišla také německá Akademie věd Leopoldina (zde). Informuje o tom Aktuálně.cz (zde). Podle tvrzení členů Leopoldiny komise se musí zemědělství od základu změnit, protože probíhá masivní vymírání druhů. K dalším argumentům patří také dovoz sójových bobů a spojitost s globálním oteplováním a emisemi CO2. Akademici proto žádají německou vládu, aby zvýšila DPH na maso a pokud by to nevedlo k poklesu jeho spotřeby, chtěli by zavedení masné obdoby emisních povolenek.

Němečtí Zelení chtějí zvýšit cenu masa také. Mělo by to pomoci zvířatům a také lidem, kteří pracují na statcích a na jatkách. Podle spolupředsedy strany (strana má dva spolupředsedy – ženu a muže) Roberta Habecka lidé v tomto sektoru pracují ve špatných podmínkách, mají špatné platy a na ubytovnách mají „katastrofální podmínky“. Zapomíná se prý i na jejich zdraví a proto se jich stovky nakazily koronavirem, tvrdí spolupředseda. Další, kdo chce v Německu zvedat cenu masa je bavorská CSU. Jejím motivem je ovšem ochrana německých zemědělců, kterých se Akademie Leopoldina ani Zelení nezmiňují.

Vědci z Leopoldiny chtějí, aby spotřeba masa v bohatých státech klesla do rozmezí 300 – 600 gramů masa na osobu a týden. A žádají, aby „podle toho by své stravovací plány měly upravit závodní i školní jídelny, vzdělat kuchaře a německá i další vlády by měly začít s kampaněmi za zdravější stravování,“ píše Aktuálně.cz.

Podle údajů, na které se studie odvolává, je současná roční spotřeba masa v bohatých zemích 80 kilogramů na osobu. To znamená týdenní spotřebu 1 538 gramů masa. Europoslanec Eickhout chce přinutit lidi v členských státech EU k tomu, aby týdně spotřebovali o půl kila masa méně. Akademici z Lepoldiny chtějí, aby Evropané ze svého týdenního jídelníčku vypustili minimálně kilogram masa.

Zelená ideologie zkouší ovládnout evropský prostor dříve, než se čekalo. Nejen, že přes Evropský parlament žene Evropany do šíleného experimentu se zelenou energetikou, ale ještě chce likvidovat chovy a vnucovat lidem, co můžou jíst. Pro oboje má přitom stejného jmenovatele – CO2. Jediným obětním beránkem jsou přitom lidé žijící v členských státech. Protože to oni nebudou svítit, až se odstaví uhelné elektrárny a nebude za ně bezpečná náhrada a nebudou topit, zelený europarlament rozloží teplárenské systémy. Ostatně až budou moci na pole vyjet jen elektrické traktory, budou sedláci nakonec rádi, že potřebují síct píci jen pro malé množství krav.

Nebo už se odpůrci zelené víry začnou organizovat, aby Base Eickhouta a jeho kolegy zastavili a odstavili? Ještě by se to dalo stihnout.