Ekokracie jde přes mrtvoly

Tváří v tvář pandemii a lidským ekonomickým ztrátám evropských zemí odmítají evropské „zelené“ síly brát v úvahu cokoli jiného kromě „Zeleného údělu“. Už chtějí mít za sebou poslední krok k nastolení své vlády.

Ke konci března, v době, kdy si nikdo netroufal odhadovat, jak dlouho bude evropským kontinentem zmítat coronavirová pandemie, povstal v Evropském parlamentu slovenský poslanec Michal Wiezik. Pozvedl zelený prapor a vyrazil za ostatními evropskými poslanci, aby získal jejich podpisy pod dopis požadující rozhodně neodkládat Green Deal!

Čtěte také:
Protipól Grety se jmenuje Naomi Seibtová
Energetická soběstačnost je český trumf

Ostatně sama Evropská komise vyhlásila v březnu veřejné konzultace k legislativě týkající se Zeleného údělu. Bez ohledu na to, že vlády po celém kontinentu nabádají lidi k tomu, aby se nescházeli ve větším počtu. Setkání či schůze jsou přitom základním kamenem jakékoli diskuze. Jistě, jde ji suplovat videokonferencí, skypem, whatsappem, skupinovým hovorem z mobilu, ale nic z toho není úplně ono.

Navíc a především, myšlenky většiny evropské populace v nějaké míře zaměstnává šíření koronaviru. Kdo normální si tak asi vzpomene ne nějakou uhlíkovou neutralitu? A na to, že ji chce neprodleně prosadit. Jedině ti, kdo to mají jako své poslání, pro které nevidí nalevo napravo. O taktu a ohleduplnosti nemluvě.

Kdyby šlo o snahu šířit náboženství, byla by řeč o ultraortodoxních vyznavačích té které víry. Jejich cílem by byl náboženský stát. Tomu v Evropě říkáme teokracie. Nejznámější takový režim je v Íránu. Podle stejné konstrukce tedy můžeme cíl ultraortodoxních vyznavačů zelené uhlíkově-klimatické víry označit za ekokracii. Tím už by mohlo být opravdu každému jasné, oč jim jde. O přírodu i o klima možná, ale o moc zcela jistě. A nechtějí už dál čekat.

Všichni aktivističtí zelení v Evropě nyní cítí, že jejich cíl, ke kterému mají podle rozložení sil v Evropském parlamentu, postoji Evropské komise a podle chování vlád evropských zemí evidentně velmi blízko, je ohrožen. Dokonce s každým dalším zesnulým, s každou další koupenou rouškou se již o kousek vzdaluje. Protože nedozírné následky více či méně zastavené ekonomiky členských zemí nezaplatí Evropská komise, nebo Evropská unie, byť se tak snaží tvářit. Za prvé na to nemá, za druhé může rozdávat jen z peněz, které vybere od členských států.

Takže komplet všechny náklady jakkoli související s koronavirem zaplatí samotné členské státy a jejich obyvatelé. Nikdo jiný. Všichni, možná s výjimkou Německa na to přitom nemají. Takže by se mohlo stát, že pracně umetanou cestičku k ekokracii najednou zavanou dluhopisy a podobné neblahosti, ke kterým se žádní zelení nechtějí znát.

O to bezohledněji se proto teď hned chtějí domoci svého cíle. Proto klimatisté nevyhlašují sbírky na plicní ventilátory, ale raději na internetu pokračují ve svém pátečním stávkování. Protože odklady na cestě k ekokracii není možné připustit…

Fakt jste tohle nikdy nezažili? Nebo se o tom neučili?

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje