Doba čtení:1 m, 0 s
Antonín Krumnikl během svého života působil také jako havíř v ostravském dole Hlubina. Foto: pixabay.com

Ve středu zemřel ve věku nedožitých 80 let předlistopadový ministr Antonín Krumnikl. V komunistické vládě premiéra Ladislava Adamce zastával post ministra paliv a energetiky, působil i v první, krátké porevoluční vládě Mariána Čalfy.

Krumnikl se narodil 11. února 1941 v Plzni v rodině hutního inženýra. Od roku 1959 byl členem KSČ. Nejprve pracoval jako havíř v ostravském dole Hlubina, později zastával vedoucí funkce v oblasti uhelných dolů.

Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Dálkově vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě, externě absolvoval vědeckou aspiranturu a v roce 1982 získal titul doktora technických věd. Byl profesorem ve vědním oboru hlubinné dobývání ložisek.

V říjnu 1988 se stal ministrem paliv a energetiky ve vládě Ladislava Adamce. Pokračoval i v takzvané týdenní vládě Mariána Čalfy, která vedla Československo na počátku prosince. V druhé Čalfově vládě již nepůsobil.

Od poloviny devadesátých let figuroval v kauze Kovohutí Břidličná, kde byl společně s dalšími obžalován z nezákonných transakcí při nákupu většinového podílu akcií Kovohutí Břidličná. Soud obžalované definitivně osvobodil v roce 2010.