Doba čtení:2 m, 6 s
Ve Sněmovně chtěla návrh zákona měnit poslankyně Dana Balcarová. Neúspěšně. Foto: Piráti

Novelu Zákona o ochraně ovzduší čeká projednání v Senátu. Dva jeho výbory doporučily zákon přijmout tak, jak jej schválila Sněmovna. Odpovídají tomu i výsledky redakční ankety našeho portálu.

„Ticho po pěšině,“ tak se dá charakterizovat současný stav okolo projednávání novely Zákona o ochraně ovzduší v Senátu. Minulý týden předlohu došlou ze Sněmovny projednal hospodářský výbor a výbor pro životní prostředí, který byl garančním výborem. Ten se novelou zabýval podrobně asi 60 minut, v průběhu kterých položila zpravodajka zákona senátorka Jitka Seitlová (BEZPP) a senátoři Petr Vícha a Radko Martínek (oba ČSSD) zástupcům ministerstva životního prostředí (MŽP) řadu konkrétních dotazů. Oba výbory doporučily přijmout sněmovní předlohu (informovali jsme zde).

Čtěte také:
Poslanci odstřelili pirátskou novelu
Pirátská poslankyně chce omezit uhlí

Projednávání ovšem nepředcházela „zelená“ mediální masáž, jež byla spojena s jednáním sněmovních výborů. Na výborech také nevystoupil žádný aktivistický senátor a zřejmě by se nic takového nemělo stát ani zítra na plénu Senátu.

Zdá se tedy, že pozměňovací návrhy předložené ve Sněmovně pirátskou poslankyní Balcarovou čeká upadnutí v zapomenutí. Pirátské návrhy měly za cíl omezit udělování výjimek z emisních limitů pro velké stacionární zdroje a udělit obcím možnost plošně zakázat topení hnědým uhlím. Poslanci nakonec omezování výjimek odmítli a přijali pozměňovací návrh poslankyně Evy Fialové, který obcím umožňuje zakázat spalování některých paliv v neekologických kotlích 1. a 2. emisní třídy dříve, než v roce 2022, kdy tyto kotle musí být vyřazeny z provozu. Přijali také návrh na prodloužení periody revizí domácích kotlů ze dvou tři roky a úpravu výběru revizorů.

Senátory ve Výboru pro životní prostředí nejvíc zaujala praktická bezzubost regionálních Programů zlepšování kvality ovzduší, ke které se opakovaně vraceli. A ani zástupci MŽP jim v tomto případě nebyli schopni poskytnout uspokojivé konkrétní odpovědi. „Obce jsou nuceny k donkichotskému boji, ale to praktické se nedělá,“ komentoval situaci například Radko Martínek.

Debata ve Výboru pro životní prostředí se dotkla i biopaliv, jimiž se novela také zabývá. Vyplynulo z ní, že je škoda, že novela nijak nereaguje na to, že již v roce 2015 se EU usnesla na tom, že se biomasa nemá používat jako zdroj paliv, protože to přináší více škod, než užitku.

„Rozprava byla na místě, na plénu bude jistě pokračovat. S těžkým srdcem navrhuji schválit,“ řekla před hlasováním výboru o novele Zákona o ochraně ovzduší zpravodajka Jitka Seitlová.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje