Zloděj ze šachet míří do vězení

Dopadenému zloději hrozí až 5 let vězení. Foto: Imagio.cz.

Až pět let vězení hrozí třicetiletému muži, jenž se dopouštěl krádeží v areálech šachet. Pachatel byl odhalen díky spolupráci odboru ochrany a kontroly společnosti OKD, bezpečnostní služby Ostraha Karviná a Policie ČR.

Zloděj se svými nejméně dvěma spolupachateli (po nichž se pátrá) vyrazil vloni hned třikrát na uzavřenou lokalitu 9. květen spadající pod Důlní závod 1 – Karviná. „Postupovali pokaždé stejně – dovnitř vnikli po vyhnutí vnějšího oplechování budovy skladů a po vylomení visacího zámku se dostali do úložiště elektromateriálu,“ uvedl pro Měsíčník Horník vedoucí ochrany a kontroly Jan Jurásek s tím, že objektem jejich zájmu byly bubny s navinutými elektrickými vodiči. Ukradli jich ve dvou případech celkem osm. Odcizením způsobili OKD škodu více než 110 tisíc korun.

Čtěte také:
Bitva o uhelné miliardy vypukne v červnu
Jaký osud čeká důl Frenštát?

Ke krádežím docházelo v rozmezí čtrnácti dnů. Jednou se tak stalo během odpoledních hodin ještě za světla, podruhé velmi brzy ráno,“ pokračoval Jurásek. Tomu policie také oznámila, že zloděj se při vyšetřování přiznal rovněž k dřívějšímu vloupání v DZ 2 – Sever. Toho se dopustil ráno za svítání, v době, kdy chodilo na šachtu nejvíce zaměstnanců na ranní šichtu. Vyhlédl si opět skladiště elektromateriálu, vyhnul plechové opláštění a zmocnil se pětatřiceti metrů elektrického vodiče v hodnotě více než osmnácti tisíc korun. Kabel byl později objeven čtvrt kilometru daleko od šachty v lese, kam si ho odtáhl a ukryl. Pachatel je stíhán za přečiny krádeže a poškozování cizí věci.

Vypátrání zloděje je signálem OKD navenek, že si svůj majetek střežíme také v nečinných lokalitách, které mohou na první dojem působit opuštěně. V případě dokonané krádeže máme prostředky k tomu, aby byl zloděj odhalen. Pokud není přistižen na místě, neznamená to, že se na něj nepřijde dodatečně,“ upozornil vedoucí odboru ochrany a kontroly.

Nemalou roli při zjištění totožnosti zloděje podle něj sehrála i nová koncepce výkonu ostrahy v OKD – takzvané security. Tu společnost zavedla vloni v létě spolu se změnou dodavatele těchto služeb – konsorcia Ostraha Karviná, tvořeného bezpečnostními agenturami ČOS – Speciální servis a Defendit CORDIS.

„Spočívá v operativním využívání několika výjezdových skupin v kombinaci s profesionálnějším využíváním technických prostředků,“ vysvětlil Jurásek. Při činu, jak doplnil, byli v průběhu roku 2017 na místě zadrženi zloději v lokalitách Lazy či ČSM.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu