Zlomilo Mládkovi vaz černé uhlí?

: Jan Mládek v pozici ministra průmyslu a obchodu do konce volebního období nevydržel. Foto: mladek.eu

: Jan Mládek v pozici ministra průmyslu a obchodu do konce volebního období nevydržel. Foto: mladek.eu

Za tahanicemi o obsazení ministerstva průmyslu a obchodu nejsou podle komentátorky MF Dnes Zuzany Kubátové ani tak telekomunikace jako bomba zvaná OKD. Klíčovým tématem celého dramatu je prý černé uhlí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu po odvolání Jana Mládka vede zatím dočasně sám premiér Bohuslav Sobotka. Zatímco většina zdrojů se shoduje, že Mládkovi zlomil vaz jeho příliš vstřícný postoj k mobilním operátorům, komentátorka deníku MF Dnes, který patří Andreji Babišovi, přišla s názorem, že skutečný důvod je jiný. Má jím být černouhelná OKD.

Čtěte také:
Co znamená Mládkův konec pro energetiku?
Ropákem roku je podruhé za sebou Mládek

Mládkovi se nepovedlo prosadit vlastní návrh na odkoupení OKD státem, aby se tento proces mohl rozjet a situace na Ostravsku se uklidnila. Oddalování řešení vyhovuje premiérovým politickým soupeřům v ČSSD, prezidentovi a Andreji Babišovi. Malér v OKD se dá snadno proměnit v osobní malér Bohuslava Sobotky, který před 13 lety jako ministr stál u privatizace poslední části OKD, jež skončila v rukou finančníka Zdeňka Bakaly. Čím hůř bude probíhat bankrotový proces v OKD, tím hůř pro premiéra. Čím víc se řešení o státních penězích na útlum bude odkládat, tím snáz se dá vytáhnout v nejlepší možný moment předvolební kampaně. Bude také záležet, kdo se se státním příspěvkem na útlum v regionu objeví v roli „zachránce“. S touhle náloží musí Sobotka zacházet mimořádně opatrně. Roznětky od ní se snaží pevně chopit jak Zeman, tak Babiš. A hlavně proto jméno nového ministra průmyslu zatím neznáme,“ napsala Kubátová.

Zda se její názor zakládá na pravdě, ví nejspíš jen Bohuslav Sobotka. Jisté ale je, že je komentář zcela v souladu s komunikační linií Andreje Babiše, který OKD Sobotkovi předhazuje při každé příležitosti. Proto je třeba brát podobné texty s velkou rezervou. Z veřejných vystoupení premiéra se totiž zdá, že v tématu OKD si byly jeho postoje s Mládkovými naopak velmi blízké. Oba politici opakovaně uvedli, že prioritou je nalezení soukromého investora. V případě, že by se to nepodařilo, má do hry vstoupit vláda. První zájemci o OKD již předložili nabídky. V příštích týdnech bychom se měli dozvědět, zda se novým majitelem černouhelné firmy stane například Daniel Křetínský či někdo jiný.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Norská (eko)logika
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme