Zmizí české miliardy v turecké elektrárně?

Podle Vítkovic Turci špatně odhadli kvalitu uhlí pro elektrárnu. Foto: wikipedia.org

Podle Vítkovic Turci špatně odhadli kvalitu uhlí pro elektrárnu. Foto: Adularya Energy

Česká exportní banka (ČEB) a Exportní a garanční pojišťovna (EGAP) ztrácejí naději, že se jim povede zachránit 15,5 miliardy korun z úvěru na stavbu turecké elektrárny Adularya. Hrozí jim mnohamiliardové škody.

Elektrárnu staví krachující firma Vítkovice Power Engineering (VPE) a stále se ji nepodařilo dokončit a spustit. Proto hrozí, že Turci exportní úvěr ani nezačnou splácet a státní banka o peníze přijde. Rozhodla se proto přihlásit o své peníze v insolvenčním řízení s VPE – pohledávka činí 15,5 miliardy korun, uvedla MF Dnes.

Čtěte také:
Turecká elektrárna nás může přijít na miliardy
Chrání banky klima nebo své zisky?

Stejně postupuje i pojišťovna EGAP. Ta projekt pojistila a škody z případně zkrachovalého úvěru bude muset bance uhradit – jsou pojištěné až na 18,6 miliardy korun. ČEB uplatňuje pohledávku u Vítkovic i přesto, že půjčila tureckému investorovi, nikoliv dodavatelské ostravské firmě.

Vítkovice sice nejsou dlužníkem, ale mají povinnost elektrárnu dostavět. Nebude-li hotová a nezačne vyrábět, turecká strana nebude mít důvod úvěr splácet,“ vysvětluje zdroj z banky. Pokud se úvěr nesplatí, mohou podle něj nastat dva scénáře: „Banka se buď bude hojit na pojišťovně EGAP a nechá si vyplatit pojistné plnění, nebo EGAP pojistku neuzná a pak se ČEB bude muset hojit na někom jiném. Na tom, kdo elektrárnu stavěl a nedostavěl,“ dodává zdroj z banky.

Obě státní instituce do insolvence VPE přihlásily takzvané podmíněné pohledávky. Na jejich uplatnění tedy nakonec nemusí dojít. „Pohledávka EGAP je vázána na splnění několika odkládacích podmínek. Konečná výše pohledávky může být podstatně snížena podle skutečného vývoje situace,“ uvedla mluvčí EGAP Hana Hikelová.

Zdánlivě nemá krok obou finančních institucí v této chvíli na průběh insolvenčního řízení vítkovické firmy reálný dopad. Další vývoj má v rukou insolvenční správce David Vandrovec. Na něm je, zda nároky ČEB a EGAP uzná.

Vedení Vítkovic oprávněnost pohledávek ČEB a EGAP zpochybňují. Mluvčí Eva Kijonková zdůraznila, že věřitelem ČEB je turecký investor, nikoliv Vítkovice. A zopakovala dosavadní vítkovické stanovisko: „Přerušení projektu turecké elektrárny jednoznačně nebylo způsobeno Vítkovicemi Power Engineering.“ Podle Vítkovic mohou za vše Turci, kteří špatně odhadli kvalitu uhlí pro elektrárnu. Proto je podle firmy vítkovický kotel nefunkční a musí se přestavět.

Mohlo by vás zajímat:
Uhlí místo turistů na Moldavské horské dráze
Uhlí vystřídala auta
Služební auto obra Koloděje