Známé tváře protestovaly proti limitům

Doba čtení:1 m, 28 s

Zámek Jezeří. Foto: Oldřich Hájek

Několik známých tváří doplněných o ekologické aktivisty se dnes sešlo na vyhlídce nad zámkem Jezeří v Krušných horách. Vyjádřili se pro zachování limitů těžby uhlí. Politikům vzkázali, aby rozhodli o budoucnosti dolování hnědého uhlí na severu Čech rychle a s rozumem.

Mezi těmi, kteří spojenými dlaněmi za transparentem, na němž stálo „Limity jsme my!“, demonstrovali podporu obyvatelům Horního Jiřetína byli i režisér Jan Svěrák, herec Petr Vacek, herečka Kristýna Boková, disident John Bok či výtvarnice Sylva Prchlíková, napsaly České noviny.

„Už je potřeba nějaké zásadní rozhodnutí udělat. Já doufám, že ti, co budou rozhodovat, budou mít nejenom cit, ale i rozum na správném místě,“ řekl Vacek. Pro další těžbu uhlí jsou naopak těžaři, horničtí odboráři a někteří politici.

„Možná, že pan Vacek a jeho kolegové jsou dobří herci. Je možné, že pan Svěrák je dobrý režisér. Ovšem vyjadřovat se k problematice, o které nemají základní informace, je z jejich strany nesolidní až hloupé a neměli by tímto způsobem zneužívat svojí popularitu. V tomto případě platí heslo – ševče, drž se svého kopyta,“ sdělil serveru iUHLI.cz v reakci hornický odborář Jaromír Franta.

Čtěte také: Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí

„Já jsem sem přijel hlavně kvůli tomu, že jsem chtěl udělat veřejné prohlášení, že ten film Ropáci byla mystifikace,“ řekl režisér Jan Svěrák, který na Mostecko jezdil právě kvůli dokumentární mystifikaci o novém živočišném druhu, jemuž vyhovují životní podmínky, které jsou pro člověka smrtelné. „Mnoho lidí tomu věřilo, touhle cestou bych chtěl požádat ministerstvo životního prostředí, aby dál nebudovalo ty biokoridory pro ropáky tím prolamováním limitů, protože opravdu je to smyšlená figura, nemá to smysl, myslete na lidi,“ uvedl režisér.

Mohlo by vás zajímat:
Jak ekologové využívají hausnumera a cifry?