Zničí americká ropa cíle Pařížské dohody?

Americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení od Pařížské klimatické dohody už v roce 2017. Foto: donaldtrump.com

Zpráva neziskové organizace Oil Change International uvedla, že pokud budou USA pokračovat v masivní těžbě ropy z břidlicových podloží, způsobí největší emise oxidu uhličitého na světě. To může vést ke klimatické katastrofě.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v oblasti těžby ropy a zemního plynu.Americká ropná produkce se v posledních deseti letech více než zdvojnásobila. Zpráva organizace Oil Change ale varuje před klimatickou katastrofou, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
USA zvažují úpravu základen pro vývoz uhlí a plynu
Indiáni chtějí zachránit uhelnou elektrárnu

„Přesně v době, kdy musíme začít s dekarbonizací, aby se zabránilo katastrofě, Spojené státy stále více a rychleji než jakákoli jiná země rozšiřují těžbu ropy a zemního plynu,“ uvádí zpráva.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvedla, že v roce 2018 vzrostla americká produkce ropy o více než 2 miliony barelů denně, což je největší skok, který kdy zaznamenala jakákoli země. Agentura, která se zabývá prevencí přerušení zásob ropy a shromažďováním informací o ropném trhu, uvedla, že tento růst bude pokračovat i v letošním roce.

Jak uvedla televize CNN, po třech letech poklesu se emise uhlíku ve Spojených státech v roce 2018 prudce zvýšily. Vzrostly o 3,4 procenta, což je druhý největší meziroční přírůstek za více než dvě desetiletí. Ve zprávě Oil Change International se píše, že v letech 2018 až 2050 by vrtání do nových zásob ropy a zemního plynu mohlo uvolnit 120 miliard tun nového uhlíkového znečištění. To odpovídá emisím oxidu uhličitého téměř 1000 uhelných elektráren.

Problémem je rovněž to, že 90 procent nových objemů ropy a plynu bude ve Spojených státech do roku 2050 dobýváno metodou hydraulického štěpení (fracking), což je jedna z nejšpinavějších výrobních metod.Zpráva společnosti Oil Change International říká, že pokud se nic nezmění, není šance, aby bylsplněn cíl Pařížské dohody.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna