Doba čtení:1 m, 39 s
Místopředseda OS PHGN Jaromír Franta. Foto: OS PHGN

Zpochybňování dlouhodobé prognózy trhu s uhlím expertní společnosti Vupek Economy, která ji vypracovala pro ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), lze považovat za demagogii a hloupost. Serveru iUHLI.cz to sdělil místopředseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) Jaromír Franta.

Studie Vupek Economy, která doporučuje plné prolomení limitů a upozorňuje na hrozící nedostatek tříděného hnědého uhlí, vyvolala ostré reakce. Její zveřejnění kritizovalo Teplárenské sdružení ČR. Podle Teplárenského sdružení ČR mohla být totiž zveřejněním dat ve studii za rok 2013 porušena práva dotyčných subjektů na ochranu dat. Ministerstvo to popřelo.

Více si o sporu tepláren a ministerstva přečtěte zde

„Vláda zadala MPO zpracovat materiál k územně ekologickým limitům z pohledu ekonomického a sociálního. Tato ekonomická studie porovnává potřeby hnědého uhlí se zásobami. Z porovnání potřeb a zásob jasně a nezpochybnitelně plyne potřeba maximálního využití hnědého uhlí, tedy i za limity těžby jak na dole Bílina, tak dole ČSA,“ konstatoval Franta.

[quote text_size=“small“ author=“hornický odborář Jaromír Franta“]

Využívání hnědého uhlí znamená nízkou dovozní energetickou závislost ČR

[/quote]

Zároveň upozornil na to, že společnost Vupek Economy se na kvantifikaci potřeb a potenciálu zásob uhlí opírala o spolupráci s těžaři i odběrateli hnědého uhlí.

Ze studie podle Franty jasně plyne, že využívání hnědého uhlí znamená nízkou dovozní energetickou závislost ČR a vývozy hnědého uhlí se snižují. Dovozy se naopak zvyšují, což znamená, že se emise škodlivin nesníží, ale naopak zvýší. Dovážené uhlí totiž nedosahuje parametrů tuzemského uhlí. „Dovozy také znamenají, že je vytěsňováno naše hnědé uhlí, což může mít sociální dopady, zejména do zaměstnanosti,“poznamenal Franta.

Společnost Carbounion Bohemia, kterou vlastní největší tuzemský obchodník s uhlím Petr Paukner, s definicí současné situace na trhu s hnědým uhlím popsaným ve studii Vupek Economy souhlasí. V predikci budoucnosti se však prý studie mýlí.

Více zde: Na studii Vupek Economy reagovala také firma Carbounion Bohemia miliardáře Petra Pauknera