Zrušení Greenpeace v Indii rozvířilo Facebook

Doba čtení:2 m, 11 s

Stop Greenpeace

Zpráva o zákazu indické pobočky organizace Greenpeace vyvolala velký ohlas i na facebookovém profilu iUHLI.cz. Většina uživatelů rozhodnutí Indů schvaluje, někteří by zákaz aktivistů uvítali i v Česku.

Jeden dobrý příklad neodstraní sto pochybení. A takhle já vnímám Greenpeace. Mnohem více škody, než užitku,“ napsal v komentáři pod článkem Ivan Popovič a počet „lajků“ svědčí o tom, že podobný názor sdílí i řada jiných uživatelů.

Někteří by indického příkladu rádi následovali i u nás. „To je v pořádku, já bych tu organizaci spolu se Zelenými hnal bičem z ČR,“ vyslovil své přání Jan Štych. Na adresu Greenpeace zazněla i řada invektiv. „Mimořádně zbytečná, otravná organizace, kde se snaží zviditelnit lidé, kteří jsou ohromně hloupí, nudní a nezajímaví, tak alespoň touto cestou se snaží přihřát si tu svou mizernou polívčičku,“ deklaroval jasně svůj postoj k aktivistům Jan Král.

Vtipným příspěvkem na adresu aktivistů přispěl uživatel Václav Zeman. Do diskuse vložil obrázek, který připomíná legendární výrok o nepotřebě elektřiny pro sledování televize, který měla před lety údajně pronést šéfka slovenské pobočky Greenpeace Ľubica Trubíniová. Podle Greenpeace se však jednalo o podvrh a výrok nikdy nezazněl.

Čtěte také:
Indové zrušili Greenpeace
Je Indie varováním i pro české Greenpeace?

Ozvali se i ojedinělí zastánci aktivistů. Například Milan Netrh připomíná roli Greenpeace při povodních. „Greenpeace má řadu chyb, ale např. při povodních v ČR byli jediní, kdo donutil úřady i chemičku jednat v záležitosti dioxinů. A to není jediný příklad. A kdo byl v Indii, jistě si obraz o tamním životním prostředí udělal. Jinak pomluvy o „činnosti proti rozvoji země“ jsou jak vystřižené z kampaní KGB anebo putinovského Ruska.“

Jiného uživatele zaujalo, proč server iUHLI.cz zprávu o zákazu Greenpeace vydal. „A pročpak iUHLÍ tak zajímá ekologická organizace a to, zda platí v Indií daně, když ten článek s uhlím nemá vůbec nic společného? Navíc o celé kauze píšete, jako „údajně“… Pokud kdokoliv, nejen ekologické organizace, někde porušuje zákon, je to špatně a má za to nést následky. Váš článek ale spíš než informaci z oboru, přináší pocit, že Vám Greenpeace a její činnost v ČR nevoní a toto je taková malá pomstička,“ napsal Tomáš Jagoš.

Mně taky nevoní,“ odpověděl mu Petr Pancho Prchal. Za server iUHLI.cz dodáváme, že organizace Greenpeace se v otázkách těžby a zpracování uhlí významně angažuje. Dlouhodobě například protestovala proti prolomení limitů těžby, nedávno se navíc dokonce přihlásila do tendru na nákup německých hnědouhelných aktiv švédského koncernu Vattenfall, ze kterého byla posléze vyloučena. Právě z těchto důvodů o Greenpeace informujeme, zároveň často dáváme i prostor pro vyjádření jejím zástupcům.

Mohlo by vás zajímat:
Greenpeace doly nekoupí, dostali padáka
Greenpeace otevřeli Pandořinu skříňku

Zelená energie? Ďáblova alternativa