Doba čtení:2 m, 36 s

V reakci na páteční komentář serveru iUHLI.cz s názvem „Bude hřát nezaměstnané horníky zahraniční uhlí?“ se na serveru iDNES.cz objevil blog Ivy Rambouskové. Komentář serveru se zaměřil na informaci, podle níž české teplárny intenzivně uvažují o tom, že by začaly odebírat uhlí ze zahraničí místo českého, a všem okolnostem a důsledkům, které by tento krok přinesl. Blogerka téma posunula do roviny nepodložených, avšak zajímavých spekulací.

„Autor tohoto, jinak velmi zajímavého textu, však byl ve svém komentáři poněkud zdrženlivý. Chápu ho, nechtěl se pouštět na tenký led nepodložených spekulací. Ty já ovšem ráda. Ono to do sebe totiž všechno až podezřele zapadá. A tak se ptám, nesledujeme právě v přímém přenosu další domluvený kšeft několika našich miliardářů, za který zaplatíme my všichni,“ píše blogerka.

Rambousková rekapituluje kroky ministra financí Andreje Babiše (ANO), které směřují proti tuzemským těžařům, ať už jde o připravované zvýšení poplatků z vydobytého nerostu či odmítavý postoj k prolomení limitů povrchové těžby.

Blogerka připomíná, že uhlí není ještě zdaleka mrtvý zdroj, i když se zejména ekologičtí aktivisté snaží tvrdit opak. „Budeme ho ještě řadu let nezbytně potřebovat v našem energetickém mixu a stejně tak v již zmíněných teplárnách,“ podotýká. Podle Rambouskové není žádným tajemstvím, že uhlí, jakožto domácí cenově dostupná surovina, přispívá k naší energetické nezávislosti a bezpečnosti a pomáhá udržovat ceny elektřiny a tepla v rozumné výši. Může se tak zdát velmi absurdní, že Babiš vyvíjí tak silný tlak na jeho vyšší cenu a zároveň utlumení těžby. Že by byl takový ekolog? Možná, ale co když je jeho motivace úplně jiná, ptá se Rambousková, která dále spekuluje, že, pokud totiž vlivem politických rozhodnutí půjde cena českého uhlí nahoru a zásoby zůstanou nedostupné, ztratí čeští těžaři konkurenceschopnost a dveře pro zahraniční uhlí se otevřou dokořán.

Blogerka dále upozorňuje na veřejně známý fakt, že jedinými zájemci o německá hnědouhelná aktiva švédského energetického koncernu Vattenfall jsou Daniel Křetínský se svou společností EPH a tuzemský gigant ČEZ. Cena má být velmi vysoká, až 80 miliard korun, žádní potenciální zahraniční kupci se nehlásí, odborníci na energetiku kroutí nad případnou akvizicí nechápavě hlavou. Je to náhoda, vznáší veřejný dotaz Rambousková.

A není těch náhod nějak moc najednou? Například ta, že v deníku Blesk, který patří Křetínskému, se o Babišovi píše jen hezky? Nebo ta, že zrovna v době kdy se děje vše výše popsané, se ozvou teplárny, v nichž se angažuje například expremiér Mirek Topolánek, že uvažují o zahraničním uhlí? „A je náhoda, že obvykle velmi dobře informovaný americký novinář Eric Best, píše, teď volně parafrázuji, že pasákem Daniela Křetínského je bývalý šéf ČEZ Martin Roman? Ponechávají zmínění lidé věci náhodě, nebo historie ukazuje, že mají své kroky promyšlené na mnoho tahů dopředu a jdou za svým cílem s pomocí velmi ostrých loktů,“ píše Rambousková.

Odpověď na mé otázky dá až budoucnost. Každopádně pokud by se jednou dodávalo německé uhlí do českých tepláren, někteří miliardáři by byli ještě bohatší, ceny elektřiny a tepla, které platíme všichni, znatelně vyšší a čeští horníci propuštění z práce, stane se tak určitě jen pouhou shodou náhod. Spousta lidí bude smutných, pouze jedna veselá partička si přiťukne hodně drahým šampaňským, jak se to celé hezky podařilo, uzavírá blogerka.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa