Absurdní spory kolem emisní výjimky

Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Foto: Sev.en Energy

Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě přiznala odkladný účinek žalobě proti emisní výjimce pro elektrárnu Chvaletice. Elektrárnu by tak mohl krajský úřad začít nutit plnit nové emisní limity do doby, než bude o výjimce pravomocně rozhodnuto. To vše v době, kdy hrozí nedostatek elektřiny.

Udělení výjimky vydané ministerstvem životního prostředí soudně napadla organizace Frank Bold Society spolu s Hnutím Duha. Olomoucký krajský soud emisní výjimku pro rtuť a oxidy dusíku v elektrárně Chvaletice sice zrušil, ale letos v květnu Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasačním stížnostem elektrárny a ministerstva životního prostředí. Olomoucký soud se ke sporu musí vrátit.

Rakouský veletoč od plynu k uhlí budiž varováním

Nyní se však objevil odkladný účinek, což podle aktivistů znamená, že elektrárna nyní nemá výjimku, ale zároveň ještě nemá v integrovaném povolení zanesené nové emisní limity, které platí od loňského srpna.

„Pokud by se skutečně naplnil scénář, po němž volají nátlakové organizace, hrozilo by odstavení Chvaletic v té nejhorší době – na začátku topné sezony. Vzhledem k předchozímu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nás naštěstí nynější verdikt soudu v Ostravě bezprostředně neohrožuje, ale vnáší do již tak komplikovaného řízení zmatek a chaos,“ uvedl pro MF Dnes mediální zástupce elektrárny Petr Dušek.

Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci, další investice by podle ní byly neúměrně nákladné. Vloni v listopadu vydaná výjimka umožňovala elektrárně vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku po dobu šesti let.

Při střetu aktivisty s realistou padala ostrá slova

V současné době však především politici po celé Evropě řeší mnohem akutnější problém. Do Evropy proudí z Ruska stále méně plynu a hrozí, že dojde k jeho úplnému zastavení. Návrat k uhlí tak už ohlásila řada zemí včetně třeba Rakouska či Velké Británie. Stejně tak se horečně shání po celém světě zemní plyn. Nikdo neřeší, kde a za jakých podmínek se těží, kolik metanu při jeho těžbě uniká, jaká bude uhlíková stopa tankerů, které ho budou do Evropy vozit. Emise zkrátka musejí jít alespoň dočasně stranou.

V tomto světle působí soudní tahanice kolem výjimky pro Chvaletice až absurdně. Navíc jsou zřejmě zbytečné. Vláda totiž v minulém týdnu schválila novelu energetického zákona, která umožní vyhlášení takzvaného předcházení stavu nouze v teplárenství. Umožní ponechat krátkodobě v provozu uhelné elektrárny, které by se jinak kvůli emisím musely odstavovat. Novinářům to po jednání krizového štábu k situaci v plynárenství řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát tak chce zajistit dodávky tepla i v případě, že dojdou zásoby plynu.