Pomůže stát se záchranou OKD?

Budova OKD. Foto: OKD

Se záchranou OKD by měl pomoci stát, navrhují noví vlastníci. Foto: OKD

Skupina Ad Hoc Group (AHG), jež je novým vlastníkem společnosti NWR, navrhuje, aby záchranu černouhelné OKD spolufinancoval stát. ČTK to dnes řekl mluvčí AHG Roman Pařík.

Skupina podle něj navrhuje řešení, které ušetří minimálně polovinu z 33 miliard korun, které by údajně stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření dolu Paskov. Plán restrukturalizace předložila společnost ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) a ministrovi průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD).

Babiš dnes dopoledne ČTK řekl, že mezi varianty řešení situace OKD patří odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti NWR státem nebo teoreticky i společná firma či jiná participace mezi oběma stranami. Mládek pak dnes na twitteru uvedl, že návrh na prodej sta procent akcií OKD předložil AHG už minulý čtvrtek. Skupina podle něj odmítla sdělit sumu, za kterou by OKD a Česko opustila. Ministr průmyslu přitom dříve několikrát zopakoval, že vláda je připravena se podílet na opatřeních na pomoc propouštěným horníkům, neplánuje ale veřejnou podporu pro OKD. Babiš spolu s Mládkem dnes informoval o aktuální situaci v OKD a možnostech řešení na zasedání vlády další ministry. Žádný konkrétní výstup však vláda nepřijala.

Čtěte také:
Za krach OKD by prý stát zaplatil 33 miliard
Potvrzeno: Bakala je pryč z OKD

Doporučil bych variantu, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv, které pravděpodobně nejsou výhodné,” řekl dnes Babiš. Tato varianta je podle něj nejlepší za podmínky, že firma bude funkční a bude fungovat dál.

Na začátku března odhadli analytici současnou tržní hodnotu NWR kolem 500 milionů korun. Proti roku 2008, kdy se začala obchodovat na pražské a londýnské burze, jde o zanedbatelnou částku. Například analytik Fio banky Jan Raška uvedl, že akcie NWR vstupovala v roce 2008 na burzu za cenu 425 Kč, což tehdy oceňovalo společnost na zhruba 110 miliard korun. Nyní se akcie NWR prodávají kolem 15 haléřů za kus.

Odboráři volají o pomoc
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík poslal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a vládě dopis, ve kterém je požádal o účinnou a rychlou pomoc při řešení sociálních dopadů na zaměstnance. „Situace v OKD začíná být kritická. Podle dostupných informací budeme mít obrovské problémy se zajištěním financí,” řekl Pytlík. Situace ve firmě se podle něj zhoršila nejvíce na Dole Paskov. „Razantní snížení ražeb v tomto dole je neodvratným signálem ukončení těžby,” uvedl Pytlík.

Firma OKD je ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur) z asi 567 milionů Kč (21 milionů eur) o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků také dopady vysokého dluhu firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly
Válka miliardářů pokračuje