Aktivisté Greenpeace přerušili valnou hromadu ČEZ

ČEZ je největší česká energetická firma. Loni jí meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Foto: ČEZ

Šest aktivistů Greenpeace dnes vniklo do sálu kongresového centra Cubex, kde se koná valná hromada energetické společnosti ČEZ a přerušili jednání. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Další zhruba dvacítka stála v přísálí nad schodištěm.

Zhruba ve 12:45 se z přísálí začal ozývat hluk a rány. Pořadatelé se snažili zablokovat vstup do sálu, ale šestice protestujících pronikla až před řečnický pult. Rozvinuli tam transparenty s nápisy “Zastavte prodej Počerad” a “Climate change starts here” (Změna klimatu začíná zde). Předseda valné hromady Petr Kasík poté jednání přerušil. Asi po 20 minutách začali s aktivisty vyjednávat přivolaní policisté. Na výzvu policie budovu následně opustili.

Čtěte také:
MF chce nahradit opční program ČEZ
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

Pokud máte na ruce pásku, a jste tím pádem řádně zaregistrovaní akcionáři, můžete v sále zůstat. Ale musíte si stoupnout ke zdi dozadu. Tady byste bránili ostatním akcionářům ve výhledu,” řekl aktivistům Kasík. Protestující však odmítli výzvy splnit.

Organizace Greenpeace se snažila zviditelnit ještě před začátkem valné hromady. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí. Když ji pořadatelé vyzvali, aby masku sundala, ukázalo se, že má na sobě pouze spodní prádlo. Podle informací ČTK ji organizátoři nakonec dovnitř nepustili.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu