Doba čtení:1 m, 27 s
Český miliardář Daniel Křetínský je většinovým vlastníkem EPH. Foto: epholding.cz

Majitel Energetického průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský prý podle aktivistů ze skupiny Re-set přispívá k energetické chudobě, ekonomické nerovnosti a ničení obyvatelnosti planety. Nazvali ho fosilní hyenou. Mluvčí EPH označil slova aktivistů za bláboly a snahu o diskreditaci firmy.

„Po přečtení několika odstavců musím konstatovat, že tato „publikace“ je totální blábol plný lží a účelových ideologických tvrzení. Polemiku s autory tohoto pamfletu považuji za ztrátu času, ostatně jde o malou skupinku extremistů, kteří se pod různými hlavičkami snaží diskreditovat naši skupinu už delší dobu, o dialog jim nejde,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Vládne nám Greenpeace, nebo kdo?

Autorem textu s názvem Fosilní hyena je člen skupiny Re-set Radek Kubala, podle nějž EPH Daniela Křetínského ničí klima, profituje z energetické chudoby a ohrožuje demokracii. Podle Kubaly je EPH jedním z největších producentů emisí skleníkových plynů a snaží se oddálit konec fosilních elektráren, tedy především elektráren na plyn a uhlí. Zároveň by se podle reportu měla společnost těchto elektráren zbavovat a ne rozšiřovat jejich působnost.

To ale podle odborníků zkrátka není možné. Dokonce i podle analytiků webu Fakta o klimatu se v blízké době zbavit zcela fosilních paliv nelze.

Aktivisté tlačí Česko do energetické krize

„Nyní je potřeba v Česku a Německu z plynu a uhlí ročně vyrobit 290 TWh elektřiny, zbytek spotřeby pokrývají obnovitelné zdroje a jádro,“ řekl již dříve pro SZ ředitel FoK Ondráš Přibyla, který zároveň upozornil, že kvůli elektrifikaci průmyslu, dopravy a teplárenství bude potřeba vyrobit v létě asi 1,1–1,2krát elektřiny více než dnes, v zimě pak až 1,6krát víc.