Aktivisté porušují zákony. Dá se s tím něco dělat?

Současná evropská či severoamerická společnost nemá účinné prostředky, jak se bránit lidem, kteří nerespektují pravidla.

V Evropě se stále posouvá hranice toho, co se toleruje, když jde o nějakou „dobrou věc“. Jen nikdo přesně neví, co to „dobrá věc“ je. Takže pak jsou například někteří demonstrující nemile překvapeni policejním zásahem (jako třeba v Berlíně při demonstraci proti koronavirovým opatřením vlády) a jiní demonstrující bez rizika zapalují auta a rabují (v USA teď velmi často). Ale nemusíme příklady hledat v zahraničí, v tuzemsku jich máme dost. Stačí se podívat na činnost klimatických aktivistů.

Čtěte také:
Co vzkazuje John Lennon dětským aktivistům?
Havlíček: Jádro zajistí energetickou soběstačnost

Jednou se lepí k vozovce, jindy vylezou na chladicí věž, pak na těžní stroj, nebo na balkon ministerstva. Blokáda dopravní tepny patří do arzenálu demonstrujících již dlouho, takže v tom problém není. Ale v ostatních uvedených případech jde o porušení majetkových práv, vniknutí na soukromé pozemky a do soukromých prostor. A na to by měl být jiný metr.

Protože jinak aktivisté (zatím ti ekologističtí) tak získávají přesvědčení, že nemusí respektovat soukromý majetek. Přitom soukromý majetek je zákonem chráněný a stát by proto měl nekompromisně zjednávat nápravu, protože majitel si ji v těchto případech sám úplně zjednat nemůže. Což ostatně ukazuje pokřivenost pravidel – majitel svůj majetek proti aktivistům raději nebrání, byť na to má ze zákona právo. A nebrání jej proto, že právo jej při ochraně vlastního majetku chrání tak málo, že to raději ani nezkouší. Protože právníci aktivistů číhají na sebemenší pochybení, aby okamžitě podávali žaloby. Že se předmětem stížností až žalob může stát téměř cokoli, o tom dobře vědí policisté, kteří musí v rukavičkách vyvádět klimatisty z uhelných lomů, nebo jejich pobratimy odpoutávat od stromů na Šumavě.

Žaloby, které podávají na aktivisty dotčené firmy o náhrady škod, se sice u soudů domůžou pár desítek tisíc korun, ale to na principu nic nemění. Protože pár desítek tisíc tyhle party od svých donátorů získají obratem a nějaký výchovný či odrazující efekt soudního verdiktu se nekoná. Zato se příště koná útok na soukromý majetek. Samozřejmě pro „dobrou věc“ světového klimatu…

Dokud policie a soudy jednoznačně nepřitvrdí, bude k nim docházet i nadále. A klimatičtí lobbisté budou prostřednictvím aktivistů nadále většině lidí vnucovat svoje menšinové přesvědčení. Vlastně svůj byznys.