Aktivisté slezli z rypadla. Zajistila je policie

Ekologičtí aktivisté porušují zákony stále častěji a dostávají se do střetu s policií. Foto: Facebook Against Coal

Skupinka aktivistů ukončila téměř třídenní protest proti těžbě uhlí na velkorypadle v lomu ve Vršanech na Mostecku. Po 60 hodinách sestoupili dolů po žebříku. Policie je na místě zajistila.

Osoby zajistíme, provedeme ověření totožnosti a projednání podezření z přestupkové činnosti,“ řekla mluvčí policie Jana Slámová.

Aktivisté z hnutí Against Coal vedle zastavení těžby uhlí žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, která stejně jako lom Sev.en Energy patří. Jak zjistila ČTK, o výjimce rozhodne ministerstvo v první polovině listopadu. Na to se odvolali také aktivisté; v krátkém videu na twitteru uvádějí, že tak dlouho na rypadle čekat nebudou.

Čtěte také:
Hysterie kolem CO2: jen omyl, nebo podvod?
Tryskáčový boj se změnou klimatu

Svou akcí jsme chtěli dodat odvahu lidem. Vláda a politici při řešení klimatické krize selhávají. Teď je to na nás všech,“ uvádějí maskovaní aktivisté na videu.

Těžařská firma Sev.en Energy nyní zkontroluje stav velkostroje, vyčíslí případné škody a zváží další právní kroky. „Jsme rádi, že aktivisté ukončili svoji anarchii na rypadle, aniž se komukoli cokoliv stalo,“ řekla ČTK mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. „Čím jsme ale znepokojeni, to je závěrečný vzkaz aktivistů na twitteru: Spalme kapitalismus, ne uhlí!“ uvedla.

Že jde aktivistům o boj proti kapitalismu, uvedla jedna z účastnic blokády i v rozhovoru pro server idnes.cz. „Klimatická spravedlnost s kapitalismem velmi úzce souvisí. Podle nás se budou v kapitalismu věci týkající se klimatické krize řešit jen obtížně. Aby se to dalo řešit, je potřeba přistoupit i k systémovým změnám,“ uvedla dívka, která odmítla zveřejnit svou totožnost.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu