Aktivisté to na internetu projeli

Ekologické aktivisty vnímá veřejnost velmi negativně. Nezřídka jsou označováni za ekoteroristy. Foto: Limity jsme my

Víkendová akce ekologických aktivistů, během níž zablokovali těžbu v hnědouhelném lomu Bílina, se těšila velkému zájmu médií. Přízeň čtenářů si však aktivisté rozhodně nevysloužili.

Nucené zastavení těžby v lomu Bílina, téměř tři stovky zatčených aktivistů a spousta mediálního humbuku. To jsou hlavní výsledky tzv. Klimakempu, který uspořádali ekologičtí aktivisté, aby prezentovali svůj negativní postoj k fosilním palivům.

Čtěte také:
Divadýlko „mediálních feťáků“
A co až vlezou na váš balkon?

Lze předpokládat, že hlavním smyslem akce bylo přesvědčit veřejnost o správnosti jejich počínání. To se jim ale, soudě dle ohlasů v internetových diskusí, vůbec nepodařilo. Většina diskutérů naopak aktivistům pořádně „naložila“.

„Ani uhlí, ani ropu, ani plyn, ani uran – oni si snad mysli, že veškerou elektřinu získáme z fotovoltaiky? Nebo budou za bezvětří chodit foukat na větrníky a třít ebonitovou tyč liščím ohonem? To nejspíš musí být nějaká infekce, tolik lidí snad na hlavu ani nepadá,“ napsal pod článkem na serveru idnes.cz Jan Hrubeš a jeho příspěvek se dočkal od ostatních registrovaných diskutérů mimořádné podpory.

Podobně vidí situaci například Martin Jurečka. „A nabídli slavní aktivisté i nějaké řešení mimo to, že něco nechtějí? Přistupují k problematice zodpovědně a svítí si doma svíčkami nebo platí za elektřinu 3x tolik než my ostatní což je výrobní cena OZE energie? Dopravili se na akci pouze v elektromobilech, aby neprodukovali CO2 ve spalovacích motorech? Podle mne se akorát rádi povyrazí a chtějí trošku odreagovat s kamarády,“ napsal.

Mnoha lidem také vadí, že aktivisté požívají jakési zvláštní ochrany. Dlouhá řada diskutérů vnímá akci aktivistů jako jednoznačné porušení zákona a volá po potrestání. „Zadržet, obvinit, požadovat náhradu škody,“ shrnul velmi pregnantně Rudolf Polanecký.

Velká shoda panuje rovněž na tom, kdo jsou lidé, kteří se víkendové akce aktivně účastnili. A chtějí, aby média nazývala věci (v tomto případě lidi) pravými jmény. „Používejte pravdivá označení: Aktivisté? V tomto případě ekoteroristé,“ vyzval redakci idnes.cz Petr Bačavčík.

 Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu