Aktivisté už slézají z chvaletické elektrárny

chvaletice_no22

Aktivisté svým nezákonným vniknutím způsobili zřejmě milionové škody. Foto: Severmní energetická

Aktivisté z Greenpeace, kteří v pondělí obsadili chladicí věž elektrárny Chvaletice, začali slézat dolů. Bude jim to trvat několik hodin. Před sestupem musejí odstranit transparenty, které na věž vyvěsili.

Dole na aktivisty už čekají policisté. Severní energetická vyčísluje škody, které aktivisté svým nezákonným vniknutím způsobili. Mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová v úterý uvedla, že mohou dosáhnout řádově několika milionů korun, v případě poškození pláště chladicí věže by to byly i desítky milionů.

Čtěte také:
Greenpeace způsobili milionové škody
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Greenpeace akcí protestují proti modernizaci a prodloužení provozu elektrárny, což podle nich přinese další zhoršení životního prostředí. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Provoz elektrárny protest Greenpeace neohrozil. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí. Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 podstupují modernizaci zhruba za 2,5 miliardy korun, po níž by mohly být v provozu do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu