Aktivisté zablokovali Bílinu. Policie je zajistila

Všichni aktivisté byli policií zajištěni a předvedeni na služebny v okolí lomu ke zjištění totožnosti a podání vysvětlení. Foto: FB Limity jsme my

Více než stovka aktivistů vnikla včera do lomu Bílina. Severočeské doly tak musely přerušit těžbu a v dalších dnech budou sčítat škody. Policie všechny radikály zajistila a převezla na služebny.

Do lomu vnikli aktivisté, kteří pobývali od středy na klimatickém kempu v Horním Jiřetíně. Nejprve se dopoledne vydali k nedalekému lomu ČSA, kde živým řetězem vytyčili hranici limitů těžby hnědého uhlí. Následně se autobusy přesunuli k lomu Bílina, kde vláda předloni limity prolomila.

Čtěte také:
Uhlí stále láká
Německou energetiku zachraňuje uhlí

Podle policie se do lomu dostalo kolem 140 lidí. Policie je vyzývala, aby lom opustili, marně. „Všichni byli zajištěni a předvedeni na služebny v okolí lomu ke zjištění totožnosti a podání vysvětlení,“ řekl krajský policejní mluvčí Daniel Vítek. Aktivisté se pravděpodobně dopustili přestupku a hrozí jim pokuta.

Na Mostecku byly během soboty nasazeny stovky policistů včetně pořádkových jednotek, antikonfliktních týmů. Situaci monitoroval celý den vrtulník.

Severočeské doly kvůli aktivistům zastavily těžbu. „Byli jsme nuceni zastavit veškerý provoz, další kroky budou následovat. Samozřejmě nám vzniká škoda, kterou musíme vyčíslit, a představenstvo příští týden rozhodne, jak bude postupovat dál,“ řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.

Další aktivisté zamířili k elektrárně v Ledvicích u Teplic. Do areálu se ale dostat nepokusili, jen rozvinuli transparent.

Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády premiéra Petra Pitharta v roce 1991. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v říjnu 2015 rozhodl, že se posunou limity těžby na dole Bílina, a naopak u lomu ČSA, který sousedí s Horním Jiřetínem, zůstanou zachovány.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí