Zeptali jsme se politiků, aktivistických skupin a analytiků na to, jakými technologiemi chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality. Jednou z možností je zachytávání a ukládání CO2. Názory na využití této technologie se velmi různí.
„Jaké technologie chcete použít k dosažení uhlíkové neutrality?“ Právě tak zněla otázka, kterou jsme rozeslali parlamentním stranám a známým skupinám aktivistů. Na výběr měli tyto technologie: jaderné zdroje, větrné zdroje, fotovoltaické zdroje, vodní zdroje, zdroje na spalování biomasy, zdroje na zemní plyn, zdroje na vodík (využití v energetice i dopravě), bateriová úložiště, přečerpávací elektrárny, technologie zachytávání a ukládání oxidu uhličitého (CCS), elektromobilita, jiná technologie či zdroj.
Čtěte také:
Maďarská vláda zdvihla prapor rozumu. Přidá se i česká?
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Z pohledu teorie o globálním oteplování způsobeném lidmi vypuštěným CO2 je důležité jeho produkci zastavit. Má-li však tato činnost skutečně přinést zastavení růstu teploty, je současně nezbytné odebírat oxid uhličitý z atmosféry a někam jej bezpečně uložit. Jinak není možné jeho skleníkové působení zastavit tak brzy, jak požaduje část klimatologů, aktivisté a Greta Thunbergová. Naprostá většina světa totiž na nějaké snižování emisí CO2 nebere zřetel. A i kdyby brala, čím méně oxidu ponecháme v atmosféře, tím více omezíme oteplování planety. Jakým způsobem tedy k problematice mitigace, tedy zachytávání a ukládání oxidu uhličitého (známé také pod anglickou zkratkou CCS) přistupují naši respondenti?
„Pro CCS nemáme zrovna vhodné podmínky,“ domnívá se Jiří Gavor, jednatel společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií. Technologii odmítají také některá aktivistická uskupení. „Nepočítáme se zachytáváním a ukládáním oxidu uhličitého, protože tato technologie nefunguje,“ uvedl mluvčí českých Greenpeace Lukáš Hrábek. Úplně stejnou větou reagoval i mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík.
Svět i Piráti jsou pro
Ve světě se ale s touto technologií více či méně počítá a probíhají nejrůznější testy nasazení takových technologií. Naposledy přišlo podobné oznámení z Islandu. Americký prezident Joe Biden navíc nedávno prosadil významné daňové úlevy pro provozovatele energetických zdrojů, které budou CO2 zachytávat. Zastánce má technologie CCS i v České republice.
Zejména Piráti, jako nejzelenější strana nové vládní koalice, zachytávání CO2 jednoznačně podporují. „Technologii CCS rozhodně podporujeme. Věříme, že rozšiřování zdanění uhlíku učiní tuto technologii konkurenceschopnou a její komerční využití najde své místo zejména v průmyslu nebo třeba i přímo u síťově důležitých zdrojů stále spalujících fosilní paliva,“ odpověděl iUHLI.cz za Piráty Jakub Dušánek z tiskového odboru.
Ostatní strany nových vládních koalic jsou zatím opatrné. „U této technologie chceme sledovat světový vývoj a možnosti, jelikož se v současné době jedná o technologii energeticky vysoce náročnou a se stále nedořešenou dlouhodobou stabilitou ukládaného oxidu uhličitého,“ vysvětluje postoj největšího skokana voleb STAN Miloslav Nič, který je předseda jeho odborné komise pro oblast průmyslu a energetiky. Opatrný přístup k CCS současně signalizuje i ODS. „Až to bude ekonomicky proveditelné. Zatím to v EU naráží na cenu,“ říká k tématu místopředseda ODS Alexandr Vondra.
Velmi stručně se vyjádřili zástupci Extinction Rebellion, když uvedli: „Pravděpodobně budeme potřebovat všechny uvedené technologie.“
Zítra přineseme přehled názorů na další technologie využitelné na cestě k uhlíkové neutralitě. Názory jsme získali od ODS, STAN, TOP09, SPD, Extinction Rebellion, Greenpeace, Hnutí Duha, analytika společnosti ENA Jiřího Gavora a think-tanku Realistická energetika a ekologie.