Anonymní aktivisté obsadili rypadlo

Letos už podruhé se skrývkový velkostroj v lomu Vršany zakousl do uhlí. Foto: Vršanská uhelná

Rypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku obsadilo dnes ráno sedm aktivistů. Protestují proti tomu, že ČEZ zamýšlí prodat elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače. Na místě je policie.

Dnes v noci vniklo 7 osob na 31 metrů vysoký skrývkový bagr v oblasti severočeské Slatinické výsypky. Bagr byl tou dobou mimo provoz. Naše hlídka ho podle všech předpisů po jejich vstupu zabezpečila proti pohybu a velkostroj opustila. Událost jsme nahlásili Obvodnímu báňskému úřadu i Policii ČR, která již na místě situaci řeší.  V těchto případech je pro nás vždy nejvyšší prioritou bezpečnost a zdraví všech, kteří se v daném prostoru pohybují,“ řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Se.ven Energy, které patří lom.

Čtěte také:
Mostecko se stane zásobárnou vody
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy

Aktivisté odmítají zveřejnit svou totožnost. Podle prohlášení, jež má ČTK k dispozici, jde o autonomní skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“.

„Akce, které probíhají v rámci českého klimatického hnutí, podporujeme, ale podle nás je situace opravdu vážná, a myslíme si, že se o tom pouze mluví. Tak jsme chtěli touhle formou dát najevo, že situace je opravdu vážná. Vylezli jsme nahoru, aby náš hlas byl opravdu slyšet,“ řekla jedna z aktivistek.

Policie přijala hlášení o protestu kolem 06:00. „Na místo bude přizván vyjednavač, vyzveme je, aby bagr opustili,“ řekla ČTK mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Policie podle ní místo zajistila, aby zabránila v přístupu dalším protestujícím.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu