ArcelorMittal Ostrava na prodej

Těžko si představit, že se diskutovaný prodej ostravské společnosti nijak nedotkne, ale hospodaření společnosti v předloňském a patrně i v tom loňském roce by mohlo přivést zájem kupců.

Nadnárodní ocelářská a těžařská skupina ArcelorMittal se podle informací v médiích rozhodla prodat svou ostravskou dceru. Jde o roční kapacitu výroby 3 miliony tun oceli.

Čtěte také:
Začíná jednání o budoucnosti ArcelorMittal
Hünerův poradce přihrál Babišovi miliardy

Ale nejde jen o ArcelorMittal Ostrava, k prodejům výrobních kapacit se mateřská společnost chystá i v Makedonii, Rumunsku, Itálii a Lucembursku. Koncern chce těmito prodeji vyhovět požadavkům Evropské unie, aby mohl být schválen nákup italské ocelárny Ilva. Z toho lze odhadovat, že motivací změn ve výrobním portfoliu ArcelorMittal nejsou nějaké špatné hospodářské výsledky ostravské ocelárny, ale spíše otázky kapacitní (italská Ilva má roční výrobní kapacitu 8 mil tun), technologické nebo logistické.

Další osud ArcelorMittal Ostrava bude patrně záležet na novém kupci. Potenciální zájemci mohou přijít z řad finančních investorů, je možné spekulovat o kupcích, kterým by prospěch mohlo přinést vertikální propojení. Šlo by tedy buď o podniky ze strany dodavatelů ocelárny, např. těžební společnosti, nebo naopak ze strany odběratelů, např. velké strojírenské společnosti. Spojení s jinou ocelářskou společností je trochu otázkou. Zájem by v takovém případě mohl být spíše o obchodní vazby, je otázkou, zda by mohl vzniknout celek, který se doplňuje svou produkcí. Jde však o čiré spekulace a budoucnost asi přinese více informací.

Hospodaření za rok 2017 zatím není veřejně k dispozici. V roce 2016 se společnosti podařil návrat k zisku a vzhledem k vývoji ekonomického prostředí lze typovat na kladný výsledek i v loňském roce; vývoj a struktura tržeb společnosti je uveden v grafu níže.

Přes různá úskalí, která mohou změny vlastníka přinést, i přes rostoucí náklady např. v oblasti ekologických nákladů nebo emisních povolenek, může společnost přinést novému majiteli užitek. Ekonomika v tuzemsku i v Evropě v zásadě šlape, ceny vstupů by nemusely významně růst (alespoň z dnešního pohledu) a pokud se nenaruší vztah se zákazníky, může budoucnost společnosti vstoupit do nové etapy.

To neznamená, že vyhlídky společnosti jsou bez rizik a že bez rizik bude i samotný prodej, ale nějaký katastrofický scénář není na pořadu dne.

Zdroj: Výroční zprávy ArcelorMittal Ostrava a.s.

Mohlo by vás zajímat:
Stařík v lomu přijde o svůj rekord
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Služební auto obra Koloděje