Doba čtení:2 m, 2 s
I v aukci vysoutěžené ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů budou dle odborníků stále vyšší než ceny elektřiny z tradičních zdrojů. Foto: wikipedia.org

Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje aukce na zelenou energii. Podle některých odborníků mohou zdražit elektřinu českým domácnostem a firmám.

Stát podporuje elektřinu z větrných, solárních nebo vodních elektráren už několik let. Nově ministerstvo průmyslu a obchodu uvažuje o aukcích na obnovitelné zdroje energie. Jako vzor by mělo posloužit Německo. U západního souseda jednotlivé firmy soutěží o to, která z nich dodá čistou energii s nejnižší veřejnou podporou. Návrh vzbudil rozporuplné reakce, uvedl server E15.cz.

Ministerstvo zatím nezveřejnilo bližší podmínky aukcí, není ani jasné, o jak velkou kapacitu by se mělo soutěžit. „Toto není možné predikovat, protože vše bude záležet na konečné podobě Národního energeticko-klimatického plánu ČR a s tím bude souviset i aktualizace Státní energetické koncepce,“ uvádí Milan Řepka, mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Čtěte také:
Studentské „stávky“ za klima chtějí nemožné
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

Podle některých odborníků by se mohlo stát, že vysoutěžené aukční zelené přirážky budou vysoké, a nakonec elektřina zdraží.

„I v aukci vysoutěžené ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů budou stále vyšší než ceny elektřiny z tradičních zdrojů,“ konstatoval Dominik Stroukal, hlavní ekonom společnosti Roklen, a dodal: „S ohledem na obnovitelné zdroje nelze nevnímat riziko zvýšení ceny a nutnost investic do přenosových sítí. Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů by bylo spojeno s významnými investičními náklady, které by se logicky promítaly do konečné ceny.“

Nestabilita je tradičně obnovitelným zdrojům vyčítána. Bojuje s ní už zmíněné Německo, které po havárii v jaderné elektrárně Fukušima odstavilo své jaderné zdroje a zapojilo více obnovitelných výroben, zejména větrných elektráren.

Podle Stroukala je logické, že se slunci ani větru poručit nedá. „Přenosové sítě ale musí být kapacitně připravené, aby zvládly výkyvy solárních, větrných a dalších elektráren. Je nutné jejich rozšíření. Investice do přenosových sítí ruku v ruce porostou s podílem OZE na produkci elektrické energie,“ vysvětlil.

Právě investice do přenosových sítí by se mohly nakonec promítnout do koncových cen elektřiny. „Tyto náklady jsou totiž v rámci regulovaných cen přenášeny na spotřebitele. Úkolem ERÚ je garantovat, aby nebyly vyšší, než je nutné vzhledem k bezpečnosti a kvalitě dodávek,“ řekl Vladimír Vlk, radní Energetického regulačního úřadu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě