Doba čtení:1 m, 28 s
Ministr financí Andrej Babiš. Foto: iUHLI.cz

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes navštíví Mostecko, prohlédne si elektrárnu Ledvice, důl Bílina a poté důl ČSA. Změní očekávaná cesta Babišův postoj k limitům?

Ministra financí doprovodí jeho stranický a vládní kolega, ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten si oba lomy prohlédl již v červnu. Odboráři chtějí přímo na místě Babiše přesvědčit, že limity těžby je třeba prolomit.

„Zjistili jsme, že když ministři jsou v reálném území ekologických limitů, tak začínají mít na situaci trošku jiný pohled,“ řekl serveru iUHLI.cz místopředseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. „Náš požadavek bude stále stejný, chceme na Armádě (lomu ČSA) těžit. Myslíme si, že je to oprávněný požadavek,“ dodal odborář.

Náš požadavek bude stále stejný, chceme na Armádě těžit

Čtěte také: Vláda už má limity v šuplíku

Podle předsedy Českomoravského sdružení odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly by si každý ministr měl při rozhodování o limitech uvědomit, že rozhoduje ve prospěch České republiky. „Jestliže Babiš navštíví oba doly, tak je dobré tam jít bez jakýchkoli předpojatostí a mít oči otevřené. To je jediná možnost, jak následně přijmout objektivní rozhodnutí. Celé rozhodování okolo limitů je rozhodování politické,“ řekl serveru iUHLI.cz Středula.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) navrhuje, aby vláda schválila prolomení limitů u dolu Bílina. V případě lomu ČSA by měla rozhodnutí odložit a toto břímě přesunout na své nástupce. S rozhodnutím chce počkat až do roku 2020. V tu dobu prý bude již jasné, zda uhlí z lomu ČSA bude ještě třeba. Je zřejmé, že pro rozhodnutí vlády může být klíčové právě stanovisko Andreje Babiše.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomit limity za pět let znamená problém
Zrušení limitů by byl jen první krok