Babiš: Nové jaderné bloky ať zaplatí ČEZ

Doba čtení:1 m, 51 s
IMG_1343

Ministr financí Andrej Babiš na setkání s horníky Severní energetické: Foto: iUHLI.cz

Výstavbu nových bloků jaderných elektráren, s níž počítá schválená Státní energetické koncepce, by měla zaplatit polostátní energetická společnost ČEZ. Serveru iUHLI.cz to dnes na setkání s horníky řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jádro by v českém energetickém mixu mělo postupně nahrazovat hnědé uhlí.

„Zaplatí to ČEZ. Musí to zaplatit, my to platit nebudeme. Samozřejmě, je to strašně dlouhý proces. ČEZ se musí připravit. Patnáct let to bude připravovat. Peníze na to má,“ uvedl Babiš. Připomněl, že jaderná elektrárna Dukovany stále v rámci ČEZ vydělává nejvíc peněz.

V roce 2040 mají jaderné reaktory vyrábět až 58 procent energie. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) svým kolegům navrhuje, ať schválí prolomení limitů u dolu Bílina. V případě lomu ČSA by měla rozhodnutí odložit a toto břímě přesunout na své nástupce. S rozhodnutím chce počkat až do roku 2020. V tu dobu prý bude již jasné, zda uhlí z lomu ČSA bude ještě třeba.

V roce 2040 mají jaderné reaktory vyrábět až 58 procent energie

ČEZ už v minulých letech pořádal výběrové řízení na dva nové reaktory v Temelíně. Loni je ale zastavil, jelikož Sobotkova vláda firmě odmítla dát záruku stabilních výkupních cen elektřiny. A bez nich se kvůli rizikům vyplývajícím z nejistého vývoje cen ČEZ k investici v rozsahu stovek miliard korun neodhodlal.

Vláda letos v červnu schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který navazuje na energetickou koncepci. Z plánu vyplývá, že je potřeba neodkladně zahájit přípravu na výstavbu jednoho bloku v obou českých jaderných elektrárnách – v Dukovanech a Temelíně.

Čtěte také: Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž serveru iUHLI.cz v reakci sdělil, že firma pokračuje podle akčního plánu. „Ekonomická otázka je pro ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který v tuto připravuje vyčlenění projektů do samostatných dcer,“ dodal Kříž.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?
O uhlí z lomu ČSA rozhodnou Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ